سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک مشاور تحصیلی گفت: کسب رتبه‌های برتر در کنکور، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست؛ زیرکی و استفاده‌ی درست از وقت نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی در گفت و گو باخبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مدیریت زمان در جلسه کنکور گفت: بسیاری از دانش‌آموزان با وجود اطلاعات علمی بسیار بالا، به دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون، فرصت نمی‌کنند به همه‌ی سؤال‌‌ها پاسخ دهند و عبارتی مانند «در جلسه‌ی آزمون وقت کم می‌آورم»، «عجله کردم و همین باعث شد تعدادی تست را غلط بزنم»، «وقتی یک سؤال را جواب نمی‌دهم، دچار آشفتگی می‌شوم»، «نمی‌توانم وقتم را در جلسه تنطیم کنم»، «روی یک سؤال، خیلی وقت می‌گذارم و نمی‌توانم به تعدادی از سؤال‌های دیگر پاسخ دهم.» مشکلاتی هستند که بیشتر دانش‌آموزان کنکوری با آن مواجه بوده‌اند.
وی ادامه داد: باید به خاطر داشته باشیم که کسب رتبه‌های برتر در کنکور، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست؛ زیرکی و استفاده‌ی درست از وقت نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.
این مشاور تحصیلی به نکاتی در مورد مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون اشاره داشت و بیان کرد:داوطلبان با رعایت آن‌‌می‌توانند افزایش بازدهی در جلسه‌ی آزمون داشته و به بیشتر سؤال‌هایی را که معلومات کافی برای پاسخگویی به آن را دارند، پاسخ دهند.
پوردستمالچی افزود: اولین مورد ” تست زمان‌دار” بوده که هدف از انجام این تمرین، «قدرت تنظیم وقت» و «افزایش سرعت» است، نکته دوم نیز “مدیریت زمان در جلسه” ، نکته سوم” نوشتن زمان شروع پاسخ‌گویی به سؤال‌های هر درس در همان ابتدا” ونکته آخر ” از دست دادن روحیه” در زمان آزمون است.
وی در ادامه به تکنیک (دایره و ضربدر ) که مرتبط با بحث مدیریت زمان در جلسه کنکور است اشاره داشته وخطاب به داوطلبان گفت: به‌طور‌حتم، تا ‌به ‌حال برای شما اتفاق افتاده است که نام شخص یا موضوعی را به یاد نمی‌آورید و فکر‌ کردن هم نتیجه‌ای نمی‌دهد، اما همین‌که ذهن، به موضوع دیگری مشغول می‌شود، ناگهان نام آن را به خاطر می‌آورید؛ ذهن ما دارای خاصیت رهایش است؛ یعنی اگر از موضوعی رها شود، به آن مسلط می‌شود.
این مشاور تحصیلی یادآور شد: اصل رجعت بعد از تمرکز، خود‌فعالی ذهن را روی موضوع‌های مختلف می‌رساند بنابراین اگر سؤال‌هایی را که شک دارید یا نمی‌دانید، رها کنید، به‌طور‌حتم جواب آن‌ها را در دور دوم یا در هنگام جواب دادن به تست‌های دیگر، درمی یابید.
پوردستمالچی به مزیت دیگر این روش اشاره داشته و اظهار کرد: به دلیل این‌که ابتدا به تست‌های ساده پاسخ می‌دهید، روحیه می‌گیرید و به‌راحتی به سؤال‌های سخت هم پاسخ می‌دهید.
وی با یادآوری این مساله که برای موفقیت نیازی به پاسخ دادن همه‌ی تست‌ها نیست و کافی است تست‌هایی را که می‌دانیم درست است، جواب دهیم ، بیان کرد: برای هر سؤال، چهار حالت وجود دارد؛ ۱) با یک نگاه به سؤال و گزینه‌ها، جواب صحیح را تشخیص می‌دهیم؛۲) به سؤال، به‌طور‌ کامل مسلط هستیم و آن را با یک‌بار حل کردن، پاسخ می‌دهیم؛۳) راه‌حل سؤال را نمی‌دانیم یا این‌که پس از کلی وقت ‌گذاشتن، متوجه می‌شویم که راه‌حل صحیح را نمی‌دانیم. در کنار این سؤال‌، یک علامت “خط تیره”گذاشته و عبور می‌کنیم و ۴) حل‌کردن سؤال‌ نیاز به زمان زیادی دارد و یا بین دو گزینه شک داریم. در کنار این سؤال‌ علامت “ضربدر” می‌گذاریم و از آن عبور می‌کنیم.
این مشاور تحصیلی گفت: پس از این‌که سؤال‌های یک درس را به طور ‌کامل جواب دادیم، در صورت داشتن وقت اضافی، می‌نویسیم رجوع به قسمت قبل و ابتدا به سؤال‌هایی که در کنار آن‌ها علامت “ضربدر” وجود دارد و سپس به سؤال‌‌هایی که کنار آن‌ها علامت “خط تیره” وجود دارد، پاسخ می‌دهیم.
پوردستمالچی بیان کرد: با اجرای این روش، دست‌کم ۲۰ درصد زمان دارید که به تست‌های (ضربدر و خط تیره دار) پاسخ دهید.
این مشاور تحصیلی اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید درصد متعادل در همه‌ی درس‌ها، عامل مؤثری در افزایش نمره‌ی تراز و رتبه است؛ بنابراین، هر درس را فقط در زمان مورد پیش‌بینی، پاسخ دهیدو برای این موضوع و کنترل آن، با شروع آزمون، طبق جدول پیش‌بینی زمان پاسخ‌گویی به سؤال‌ها، زمان شروع هر درس را در ابتدای آن درس بنویسید.
وی به “از دست دادن روحیه “در جلسه کنکور اشاره داشت و گفت: بیشتر داوطلبان کنکور وقتی نمی‌توانند به یک یا چند سؤال پاسخ دهند، دچار آشفتگی می‌شوند و روحیه‌ی خود را از دست می‌دهندکه علت این موضوع، ایده‌آل‌گرایی و میل پاسخ‌گویی به تمامی سؤال‌ها است.
پوردستمالچی یادآور شد: خوب است بدانید تعداد داوطلبانی که به ۱۰۰ درصد سؤال‌‌ها پاسخ می‌دهند، بسیار کم بوده و تعداد آن‌ها زیاد نیست. پس نگران این نباشید که ۱۰۰ درصد نزدید. ولی نگران این موضوع باشید که نتوانید توانایی‌های خود را بروز دهید؛ مهم نیست که نتوانیم به همه‌ی تست‌ها پاسخ دهیم، مهم این است که بتوانیم همه‌ی سؤال‌‌هایی را که می‌دانیم، پاسخ دهیم.