سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون اداری مالی وزارت علوم از بدهی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومانی دانشگاه‌ها به شهرداری خبر داد و گفت: احتمالا قرار است سازمان مدیریت هزینه‌های مربوط به عوارش نوسازی را در بودجه دانشگاه‌ها لحاظ کند.

محمدحسین امید معاون اداری مالی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دانشگاه‌ها حدود ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری بدهی دارند چرا که در پروژه های قبلی دانشگاه‌ها این بخش از هزینه آن‌ها دیده نشده بود، به همین دلیل دانشگاه‌ها بودجه در اختیار نداشته و به شهرداری بدهکار شدند.
وی افزود: قرار است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بعد از این هزینه‌های مربوط به عوارض نوسازی را در بودجه دانشگاه‌ها لحاظ کند.
امید درباره احتمال معافیت دانشگاه‌ها از پرداخت عوارض و مالیات بیان کرد: معافیت دانشگاه‌ها از این پرداخت‌ها در لایحه پیش بینی شد اما به نتیجه نرسید، ممکن است در برنامه ششم توسعه چنین معافیتی شامل دانشگاه‌ها شود اما این امر قطعی نیست.
به گفته وی چنانچه دانشگاه‌ها معاف نشدند، مبلغ بدهی آن‌ها باید به شهرداری پرداخت شود.
معاون اداری مالی وزارت علوم عنوان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی این ماموریت را به معاونت مالی وزرات علوم داد تا مجموعه بدهی دانشگاه ها را احصا کند، این کار صورت گرفت و متوجه شدیم دانشگاه ها بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری بدهکار هستند که باید راهکاری برای پرداخت آن در نظر گفته شود زیرا دانشگاه‌ها چنین بودجه ای را در اختیار ندارند.
امید یادآور شد: از شهرداری خواسته شده تا فرصتی را در اختیار دانشگاه ها قرار دهد. این بدهی ممکن است توسط دولت به صورت مستقیم به شهرداری پرداخت شود یا دولت این مبلغ را به دانشگاه‌ها پرداخت کند تا دانشگاه‌ها با شهرداری تسویه حساب کنند.