رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اخباری مبنی بر اینکه سفر عبدالحسین فریدون، پسرعموی رییس جمهور همراه مسئولین وزارت علوم به کشور آمریکا جنبه سیاسی داشته است،توضیحاتی را درمورد اهداف سفر مذکور ارائه کرد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد سفر هیاتی از مسئولان عالی رتبه وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور به آمریکا اظهار کرد: این سفر در ارتباط با برگزاری آزمون‌های سازمان سنجش کشور بود و دکتر عبدالحسین فریدون به عنوان نماینده وزارت علوم هیئت سفرکننده را همراهی کرد.

وی افزود: این هیئت چهار نفره با حضور بنده، دکتر فریدون، رئیس آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور و یکی از اساتید زبان انگلیسی که با سازمان همکاری می‌کند، طی سه روز در آمریکا جلسات فشرده‌ای را با مسئولان برگزاری آزمون‌های بین‌المللی برگزار کردند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه سازمان سنجش مسئولیت ساماندهی و اجرای آزمون‌های جامع بین‌المللی را در کشور دارد، گفت: از طریق مراجع ذیربط نظارت بر این آزمون‌ها نیز بر عهده سازمان سنجش است، این سفر در جهت تسهیل روند اجرای آزمون‌های بین‌المللی که در کشور برگزار می‌شود، انجام شد.
 
دکتر خدایی ادامه داد: برگزاری آزمون‌های تافل و جی آر ای سابقه بیش از ۱۶ ساله در کشور دارند. این آزمونها در جهت تسهیل و پاسخدهی به تقاضای داوطلبان، ادامه تحصیل و فرصت های تحقیقاتی در کشور برگزار می‌شود و در صورت عدم برگزاری داوطلبان ناچار هستند برای شرکت در این آزمون به کشورهای عربی و همسایه سفر کنند و هزینه‌های کلانی را در کنار مشکلات مختلف هزینه کنند. این مساله برای خانم‌ها بسیار دشوار است و مشکلات عدیده ایی دارد.

وی افزود: برگزاری برخی آزمون‌ها هم مانند جی مت از سوی داوطلبان درخواست شده است که در این خصوص نیز مذاکراتی انجام و مقرر شد فرایند اجرایی برگزاری این آزمون در کشور آغاز شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه سفر مذکور  با مجوز وزارت امور خارجه و وزارت علوم بود و اخذ مجوزهای رسمی انجام شد، اظهار کرد: در این سفر با مسولان دو شرکت و سازمان ETS و GMAC دیدار شد. شرکت ETS مسولیت برگزاری تافل و جی ار ای و آزمون ورودی دانشگاههای آمریکا و GMAC مسولیت برگزاری آزمون GMAT را به عهده دارد. در این سفر بحث های اجرایی و نحوه حفاظت این آزمونها در کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر خدایی در پایان تاکید کرد: از این گونه سفرها در دولت های قبل توسط مسولان وقت سازمان سنجش نیز صورت گرفته است. برای مثال در دولت نهم و دهم دو بار شاهد چنین سفرهایی بودیم و در دولت‌های قبلی همین سفرها که مربوط به آزمون های سازمان سنجش بوده برگزار شده است.