سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک مشاور تحصیلی گفت: اصلی‌ترین پارامتر در رفع اضطراب و ایجاد آرامش، کشف ریشه‌ی ترس است.

 

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص رفع اضطراب در داوطلبان کنکور با بیان اینکه در بیش از ۸۰ درصد موارد، علت ترس روشن نیست، گفت:‌ این موضوع به خاصیت «پیوسته‌سازی» ذهن افراد بستگی دارد؛ این خاصیت موجب می‌شود زمانی که برای دست‌یابی به آرامش به موضوعی فکر می‌کنیم، به صورت ناخودآگاه ذهن ما در دنیای تخیلات سیر کند و ما از موضوع اصلی دور شویم.
وی ادامه داد: بهترین روش ریشه‌یابی علل ترس ها بدون خاصیت پیوسته‌سازی ذهن، نوشتن علت ترس بر روی کاغذ است که دانش آموزان بایستی این کار رابه روش بارش مغزی(بارش مغزی یعنی پیرامون یک موضوع هر آن‌چه را که به ذهن خطور می‌کند، بیان کنیم) انجام دهند،هفت دقیقه به خود فرصت داده تا هر آن‌چه را که می‌توانند، بنویسند.
این مشاور تحصیلی بیان کرد: نوشتن علت اضطراب دو مزیت دارد؛‌ که اول باعث شفاف‌سازی و از بین‌رفتن ابهام در علت ترس است و دوم باعث حذف بسیاری از ترس‌ها  می‌شوند.
پوردستمالچی بنابر این مزایا به دانش آموزان توصیه کرد: ترس‌هایتان را بنویسید و اصلی‌ترین عوامل آن را معین کنید.
 
آرامش چگونه می‌آید؟
این مشاور تحصیلی خطاب به داوطلبان در خصوص حفظ آرامش با اشاره به اینکه ترس از افتادن تنها عامل عدم موفقیت در طی‌کردن مسیر است؛ زیرا تمامی شرایط به جز ارتفاع ثابت مانده، اظهار کرد: تصور کنید باید طول یک چوب بلند با عرض کم(مثلاً بیست سانتی‌متر) را که روی سطح زمین قرار گرفته است طی کنید، بدون این که پای شما به سطح زمین برخورد کند. مسلماً به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. اما اگر همین چوب به ارتفاع ۱۰۰ متری سطح زمین منتقل شود، عبور و طی مسیر از روی چوب بسیار دشوار می شود و با ترس زیاد و احتمالاً افتادن همراه است. 
وی ادامه داد: اکنون تصور کنید در شعاع بسیار وسیعی تورهای حمایت‌کننده گسترده شده که قطعاً شما را حفاظت می کند و پس از افتادن هیچ صدمه‌ای نخواهید دید. اگر خوب فکر کنید احساس می‌کنید شرایط گذر کردن و طی‌کردن چوب بسیار راحت‌تر است به راستی دلیل این موضوع چیست؟
پوردستمالچی یادآور شد: اگر پس از یافتن ریشه‌ی اضطراب تورهای حمایت‌کننده خود را بسازید و به آن‌ها ایمان داشته‌باشید، احتمال موفقیت شما (عبور از مسیر) بسیار بیشتر می شود. ساختن تورهای نجات بسیار ساده است، کافی است فرمول زیر را استفاده کنید: می‌ترسم از این که … و سپس اگر اتفاق بیفتد در عوض …
وی به داوطلبان توصیه کرد: یادمان باشد، تورهای حمایت‌کننده صرفاً برای ایجاد آرامش و در نهایت رسیدن به هدف است و نباید باعث سستی شود.