رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: فعالیت‌های بین‌المللی در ارتقای جایگاه علمی و بین‌المللی دانشگاهها موثر هستند.

دانشگاه محقق اردبیلی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر گودرز صادقی در سومین جلسه شورای همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تاثیر فعالیت‌های بین‌المللی در ارتقای جایگاه علمی و بین‌المللی دانشگاه، گفت: این فعالیت‌ها می‌تواند دانشگاه و جایگاه علمی، آموزشی و پژوهشی آن را ارتقاء دهد.

وی با بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاه‌های خارجی یکی از راه‌های شتاب بخشی به فعالیت‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه‌ها است، افزود: در سال جاری در جلسه روسای دانشگاه‌های اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز حضور داشتیم که اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز با عضویت دانشگاه‌هایی از کشورهای غیر قفقاز به یک اتحادیه فراتر از منطقه قفقاز تبدیل شده است. همچنین امسال نمایشگاهی در کشور انگلستان با حضور آژانس‌های تحصیلی برگزار می‌شود که ما هم با حضور در این نمایشگاه با آژانس‌های تحصیلی در مورد اعزام دانشجویان به دانشگاه‌های خارجی یا پذیرش دانشجویان خارجی مشورت و رایزنی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه پذیرش دانشجوی خارجی محدودیت‌هایی دارد، خاطرنشان کرد: مسائل فرهنگی و محدودیت‌های قانونی سبب می‌شود که پذیرش دانشجوی خارجی سخت باشد، اما پذیرش دانشجو از کشورهای اسلامی به دلیل اشتراکات دینی و فرهنگی می‌تواند، راحت‌تر انجام شود.

دکتر احمد یوسفیان دارانی معاون اجرایی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در سخنانی اظهار داشت: فعالیت‌های دانشگاه محقق اردبیلی در عرصه بین‌المللی خوب پیش می‌رود و این فعالیت‌ها در ارتقای جایگاه و رتبه دانشگاه مثمرثمر است.

وی با بیان اینکه شورای همکاری‌های علمی و بین‌المللی باید به اندازه شورای دانشگاه جدی گرفته شود، گفت: اولین دانشجوی خارجی در رشته زیست شناسی مولکولی از کشور آذربایجان پذیرش شد و برای اولین بار هم یک نفر برای فرصت مطالعاتی جذب شد.

وی با اشاره به برگزاری سومین سمپوزیوم دانشجویان تحصیلات تکمیلی اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز در دانشگاه محقق اردبیلی، ادامه داد: این سمپوزیوم با همکاری سه دانشگاه استان و شهرداری اردبیل برگزار شد و

 در این سمپوزیوم برای اولین بار ۴۹ نفر مهمان خارجی از هفت کشور جهان در دانشگاه محقق اردبیلی حضور یافتند.

دبیر شورای همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: تبادل استاد با دانشگاه خاور نزدیک هم در حال عملیاتی شدن است و آنها از ما در هشت رشته درخواست استاد کرده‌اند.