معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: بارها تاکید کرده ایم که نشریات دانشجویی نباید نظارت قبل از انتشار داشته باشند و این کار طبق قانون خلاف است اما نظارت پس از انتشار اگر طبق قانون صورت گرفته باشد، مورد حمایت ماست.

سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سیدضیا هاشمی طی سخنانی در نشست خود با فعالان نشریات دانشجویی سراسر کشور ، گفت: بخشی از نکاتی که در این جلسه مطرح شد ما نمی‌دانستیم و بخش دیگری را در جریان بودیم اما طرح دوباره این نکات هم قطعا اثرگذار است البته دانشجویان نیز نباید از گفتن و یادآوری خسته شوند، چرا که وقتی این نکات به زبان های مختلف یادآوری و بیان شود، انگیزه و عزم بیشتری برای اجرای آن ایجاد می‌شود بنابراین این جلسات برای ما موثر و مفید است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت گفت‌وگو برای پیشبرد اهداف اظهار کرد: این گفتگوها و فعالیت‌ها، بخشی از هدفی است که در انتشار نشریات دانشجویی وجود دارد. کارکرد نشریات دانشجویی همین است که حرف‌های خود را به گوش عده‌ای برسانند. مخاطبین نشریات دانشجویی، دانشجویان و اساتید و کارکنان هستند، بنابراین شما هم احتمالا می‌خواهید که مسئولان تحلیل‌ها و نظرات و نقدهای شما را بشنوند. از این رو خود همین جلسات کاری را می‌کنند که نشریات شما می‌کنند و این اتفاق خوب و مثبتی است.

هاشمی ادامه داد: این جلسات باید استمرار یابد، آن هم نه فقط با من بلکه حتی با مسؤولین دیگر. ما از این قبیل جلسات استقبال می کنیم جلساتی که در آن گفتگو هست و نقد در چارچوب ادب و اخلاق و قانون انجام می شود.

معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: ما  در حال حاضر ۴۳۰۰ نشریه دانشجویی داریم که تعداد زیادی از آن فعال و بخشی غیرفعال است. یعنی ما ۴۷ درصد رشد کمی نشریات داشتیم، خود این نشان می دهد که وضعیت چندان هم تیره و تار نیست و اینگونه نیست که فضا در سطح دانشگاه‌ها تغییر نکرده باشد. هرچند به هرحال مسائلی هم وجود دارد.

معاون فرهنگی وزیر علوم بر ضرورت شنیدن دیدگاه‌های مختلف تأکید کرد و گفت: همانطور که شما انتظار دارید ما حرف‌های شما را بشنویم که توقع درستی هم هست، شما هم باید عملا آمادگی شنیدن حرف‌های متفاوت دیگران را داشته باشید.

وی سپس از رشد کیفی نشریات در سالهای اخیر سخن گفت و افزود: من به خودم می بالم که می بینم اکثر شما در همین دو سه سال اخیر مجوز انتشار گرفته‌اید از این رو ما خوشحالیم که بخشی از وظایفمان را توانسته‌ایم انجام دهیم. علاوه بر این، اقدامات مثبت دیگری هم روی داده است؛ مثلا برای نخستین بار، نمایندگان نشریات توانستند در حضور رئیس جمهور نظرات خود را بیان کنند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: شما فعالان نشریات دانشجویی تحت فشارید اما اگر فشارهایی که بر شما هست را جمع کنید و انتقاداتی که سایر دیدگاه‌های موجود در دانشگاهها وجود دارد را هم به این اضافه کنید، تنها بخشی از مطالبات و انتظاراتی است که از بنده و همکاران من خواسته می شود، زیرا با همین نوع مشکلاتی که شما دارید البته به گونه‌ای متنوع‌تر در حوزه های دیگر مثل تشکل‌های  سیاسی یا در کانون‌های فرهنگی هنری هم با آن مواجهیم . آنها هم مثل شما مشکل بودجه و عدم حمایت های مادی و معنوی و آموزش مسؤولان و غیره را دارند.

هاشمی ادامه داد: ما مسئولیت پذیرفته‌ایم و باید نسبت به همه مسائل پاسخگو باشیم و پیگیری کنیم. وقتی هم که پیگیری می کنیم، بالاخره به یک کسی برمی خورد. بعنوان مثال من در جمعی سخنرانی کردم و گفتم این سیاست های دولت است و اگر جز این رفتار کنید، از سیاست های دولت خارج شده اید. مثلا نظر دولت این است که ما دانشگاه امن می‌خواهیم و نه امنیتی. نتیجه‌اش این شد که کمپینی علیه معاونت فرهنگی شکل گرفت که اینگونه نباید با ما حرف می زدی! البته من هم در پاسخ گفتم که وظیفه قانونی من این بوده که این حرفها را بزنم و تذکر بدهم.

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: از طرف دیگر در بعضی از دانشگاه های شما در همین روزهای اخیر، فشارهای مضاعفی بر روی مسؤولین فرهنگی دانشگاه وارد شده که فلان تخلف در دانشگاه رخ داده و شما باید بیایید و توضیح بدهید. یعنی بالأخره این فشار در سطوح مختلف وجود دارد. بنابراین حقیقتا کار شما سخت است اما سخت‌تر از کار شما، کار همکاران من در سطح معاونت‌های فرهنگی دانشگاه هاست که شما نقدشان می‌کنید که البته خیلی از انتقادهایتان هم به حق است ولی درخواست من این است که کمک کنید این شرایط موجب نشود که شما بگویید خسته شده‌ایم. بخشی از این انتقادات وارد است و ما هم با کمک و تذکر شما سعی می‌کنیم که مسائل را رفع کنیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به کار مفصلی که بر روی تهیه و تدوین کتابچه منشور حقوق دانشجویی صورت گرفت، گفت:  کتابچه منشور حقوق دانشجویی را در راستای وظیفه آموزشی تهیه کردیم و روی پایگاه اینترنتی معاونت فرهنگی قرار دادیم. با تهیه و انتشار این کتابچه، حقوق دانشجویان را مشخص کردیم. حالا به ما می گویند چرا می گویید حقوق دانشجویی؟ مگر دانشجو تکلیف ندارد؟ پاسخ ما این است که چرا دانشجو تکلیف هم دارد، اما ما با صد بیان مختلف تکالیف دانشجویان را به آنها گفتیم، حالا یک بار هم بیاییم حقوقشان را به آنها بگوییم.

وی افزود: حمایت مالی محدود یکصدهزار تومانی از نشریات دانشجویی هم از محل همان بودجه محدودی است که در اختیار ماست و تنها به این دلیل است که به دانشگاه‌ها یادآوری کنیم که نشریات دانشجویی هم وجود دارند و باید از آنها حمایت کرد وگرنه خود شما هم به خوبی اشاره کردید که بودجه شما در همان دانشگاه است و باید بخشی از همان بودجه فرهنگی مصوب دانشگاه به شما اختصاص داده شود، چرا که بودجه های وزارت علوم غیرمتمرکز است و بودجه هر دانشگاه در خود دانشگاه تعیین می‌شود ولی با این حال ما هم به روسای دانشگاه‌ها و هم به اعضای هیأت امنا تأکید کردیم که بودجه فرهنگی باید تقویت شود.

رییس شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم گفت: بحث دیگری که شما هم در نامه خودتان و هم در جلسه امروز از ما خواستید، بحث نظارت بر عملکرد مسئولین امر در دانشگاه هاست که ما هم در حال شروع به انجام این کار هستیم. ما برای اعمال قانون، نظارت بر این فعالیت ها را تقویت می‌کنیم البته این نظارت ما نظارت همدلانه و دستگیرانه است چرا که بالاخره به مجموعه همکارانمان در بخش‌های فرهنگی دانشگاه‌ها اعتماد داریم اما این نظارت نقش یادآوری، آموزش و در واقع ارائه مشورت دارد و در آینده جدی‌تر می شود و خود شما باید مستقیما یا از طریق نمایندگانتان در کمیته ناظر، نظارت کنید و از حق خودتان دفاع کنید، هرچند من هم وظیفه دارم و قطعا یادآوری می‌کنم و تذکر می‌دهم.

هاشمی درباره دیگر موارد تخلفاتی که در برخی دانشگاه ها در خصوص ترکیب کمیته های ناظر و … وجود دارد، گفت: «موارد را حتما به ما منعکس کنید. ما در وزارت علوم حتما پیگیری خواهیم کرد.»

معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به دیگر دغدغه‌های مطرح شده در این جلسه گفت: درباره نظارت قبل از انتشار، من مکررا  گفته‌ام که نظارت قبل از انتشار نباید باشد و طبق قانون خلاف است اما نظارت پس از انتشار اگر طبق قانون صورت گرفته باشد، مورد حمایت ماست و نشریه‌ای که در یک مسیر قانونی در کمیته ناظر توقیف شده باشد، دیگر از نظر ما هم توقیف شده است مگر اینکه نسبت به رأی توقیف صادره اعتراض شود و در مراجع تجدیدنظر رأی صادره طبق مقررات نقض شود. درباره دخالت های غیرقانونی دیگر نهادها هم ما همیشه پیگیری کرده و تذکر داده‌ایم و در بعضی جاها هم نتیجه خوبی گرفته ایم.

وی در ادامه برخی دغدغه های مطرح شده در این جلسه را دغدغه‌های مشترک خواند و اضافه کرد: درباره حمایت معاونت‌های آموزشی و پژوهشی از نشریات علمی ما هم اعتقاد داریم که معاونت‌های آموزشی و پژوهشی باید حمایت کنند همچنین پیشنهاد تأسیس سامانه‌ای برای ارجاع درباره سوالات و شکایات و غیره پیشنهاد خوبی است که امیدواریم با پیگیری‌ها به نتیجه برسد.

هاشمی در بخش پایانی اظهارات خود در پاسخ به انتقادات طرح شده نسبت به ورود مراجع قضایی به مسائل دانشگاهی و احضار فعالین نشریات دانشجویی، گفت: قوه قضاییه طبق قانون حق دارد که در حوزه های مختلف ورود کند اما ما با قوه قضاییه این گفتگو را داریم که تا جایی که ممکن است پیگیری این حق را در تعامل و تفاهم تعقیب کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در این نشست، که با حضور مدیر کل اداره فرهنگی و اجتماعی و مدیر اداره فرهنگی وزارت علوم برگزار شد، جمعی از فعالان نشریات دانشجویی چون حبیب متوسل آرانی، مدیرمسئول سابق نشریه صنفی آگاه و مدیر مسئول کنونی نشریه آبان، آرش فرحی مقدم مدیرمسئول سابق نشریه علمی ندا ، آرمین مختاری مدیر مسئول نشریه سیاسی-اجتماعی رخداد، مرتضی عطیفه مدیر مسئول نشریه جوانه، محمد حسن احمدی مدیر مسئول نشریه  علمی ندای سیاست، نوید اشرفی مدیر مسئول نشریه ۲۵، لیلا غروی مدیر مسئول نشریه مکانیزم، مطهره شاکری مدیر مسئول نشریه همرک،  محمدحسین جلالی جواران مدیر مسئول نشریه بارقه، احمدرضا نجفی از فعالین نشریاتی در دانشگاه شهید بهشتی، سید امیررضا جلالی مدیر مسئول نشریه باران،  امین رمضانی مدیر مسئول نشریه صنفی جنگل به بیان انتقادات و پیشنهادات خود از روند انتشار نشریات دانشجویی پرداختند.