معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری ایران ساخت گفت: جشنواره ملی فرهنگی و هنری "ایران‌ساخت" با شعار فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی می‌تواند در ایجاد خودباوری نسبت به توانمندی‌های کشورمان اثرگذاری بالایی داشته باشد.

سورنا ستاری، معاون علمی رییس جمهور

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سورنا ستاری، در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت»، به ضرورت توجه‌بخشی و ترویج فرهنگ خودباوری با شناخت و تکیه بر توانمندی‌های داخلی تاکید کرد و افزود: باور به توانمندی داخلی در جامعه نه تنها در ساخت کالای فیزیکی بلکه در تمامی حوزه‌ها باید جریان پیدا کند.

ستاری، برگزاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری «ایران‌ساخت» را گامی تاثیرگذار در راستای فرهنگ‌سازی و آشناسازی عموم جامعه با توانمندی‌های فناورانه و نوآورانه کشورمان دانست و افزود: برگزاری این جشنواره اقدامی مهم و اثرگذار در این زمینه است و می‌تواند با ایجاد تحرک در جامعه و توجه به محصولات ساخت ایران، مسیر حرکت رو به جلو و پیشرفت را سرعت ببخشد.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، با یادآوری حل نشدن بسیاری از مشکلات گریبان‌گیر جامعه به دلیل عدم وجود خودباوری و نبود شناخت کافی از توانمندی‌های موجود، اظهار کرد: این عدم خودباوری نه‌تنها در کالا و محصولات، بلکه نسبت به دیگر حوزه‌ها همچون باور به توانمندی نیروی انسانی خلاق نیز سرایت کرده است.

ستاری، به ضرورت ایجاد زیست‌بوم مناسب برای به ثمر نشستن توانمندی‌های داخلی و همچنین اقدام فرهنگی به مثابه ضرورت اصلی شکوفایی این توانمندی‌ها، اشاره کرد و گفت: از چالش‌های مهم مبتلابه کشورمان، این بوده است که چرا نخبگان، موفقیت‌هایی را که خارج از کشور کسب می‌کردند، نمی‌توانند داخل کشور خودشان تجربه کنند. این‌جا ضرورت شکل‌گیری زیست‌بوم مناسب کارآفرینی، نوآوری و باروری توانمندی‌ها نمایان می‌شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که خودباوری یکی از لازمه‌های زیست بوم کارآفرینی و نوآوری است، گفت: برگزاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران‌ساخت می‌تواند در تحقق این لازمه‌ اساسی با بهره‌گیری از زبان هنر، راه‌گشا باشد و اثرگذاری خود را در اصلاح الگوهای نادرست فرهنگی رسوخ کرده در جامعه که مانع شکل‌گیری این زیست‌بوم شده‌اند، به‌خوبی نشان دهد.

ستاری، عدم احساس نیاز عموم جامعه به بسیاری از لازمه‌ها از جمله خوداتکایی و خودباوری را ناشی از فرهنگ نادرست اتکا به اقتصاد نفتی و واردات غیرضروری بی‌رویه مبتنی بر این درآمدها ارزیابی کرد و افزود: به واسطه این فرهنگ ناصحیح، بخشی از فرصت‌های ارزشمند برای تحقق زیست‌بوم مطلوب نوآوری و کارآفرینی از دست رفته است. این فرهنگ در نگرش عمومی خلأهایی ایجاد کرده است که موجب شد طی سالیان متمادی به بسیاری از ضرورت‌ها از جمله ساخت و استفاده از تولید داخلی، نوآوری، اهمیت بخشی به نیروی انسانی و… بی‌توجه باشیم.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان افزود: این فرهنگ نادرست صرفاً در خرید کالای خارجی و واردات بی‌رویه نمایان نبوده است، بلکه نگرش‌های نادرست را در عرصه‌های گوناگون دیگری رقم زده است که با اصول، سنت‌ها و اعتقادات اصیل ما همخوانی ندارند و برای رفع آن نیز باید با بهره گیری از توان فرهنگی و هنری اقدام کرد.

ستاری در پایان ابراز امیدواری کرد برگزاری جشنواره ایران‌ساخت با کمک اعضای حاضر  سازمان‌های فرهنگی، هنری، علمی و فناوری بتواند با اصلاح مثبت نگرش‌ها در سطح ملی به اصلاح فرهنگ نادرست انجامیده و جامعه را به سوی توجه به بومی‌سازی، توجه به توانمندی داخلی و خودباوری سوق دهد.