چین از تکمیل بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان پس از پنج سال ساخت خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از اسپیس، این بازتابنده غول‌پیکر خاکستری رنگ اکنون در میان تپه‌های شهر پینگتانگ قرار گرفته است و مانند یک گوش بسیار حساس برای شنیدن صدای سفید در جهان و شناسایی هرگونه حیات بیگانه احتمالی طراحی شده است.

خبر تکمیل تلسکوپ کروی دیافراگم ۵۰۰ متری “فست” روز یکشنبه پس از نصب آخرین پنل مثلثی از مجموعه ۴۴۵۰ پنل در مرکز دیش بزرگ تلسکوپ قرار گرفت که اندازه آن حدود ۴۵۷ متر است.

این پروژه ۱۸۰ میلیون دلاری ابتدا در سال ۱۹۹۴ مطرح و ساخت آن در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد.

به گفته سازندگان بیشتر مواد مورد استفاده در این تلسکوپ ساخت داخل هستند. از میان هفت گیرنده “فست” پنج مورد در چین تولید شده و دو مورد بعدی بطور مشترک توسط چین، آمریکا و استرالیا ساخته شده‌اند.

این تلسکوپ رادیویی دو ماه زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده تکمیل شد. این یک گام تاریخی در آغاز به کار برنامه‌ریزی شده فست در سپتامبر سال جاری است.

روز یکشنبه حدود ۳۰۰ نفر شامل سازندگان و خبرنگاران شاهد اعلام تکمیل این پروژه بودند. سازندگان بر این باورند که این تلسکوپ می‌تواند به انسان‌ها در اکتشاف جهان و تمدن‌های فرازمینی کمک کند.

ژنگ شیاونیان معاون رصدخانه نجومی ملی چین که تلسکوپ “فست” را ساخته، اظهار کرد: دانشمندان چند ماه پس از آغاز به کار تلسکوپ، به رفع اشکال و انجام رصدهای آزمایشی توسط آن خواهند پرداخت.

وی بر این باور است که فست در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده به یک پیشگام جهانی تبدیل خواهد شد.

این تلسکوپ پس از راه‌اندازی برای یک تا دو سال مورد اصلاح قرار خواهد گرفت و دانشمندان چینی از آن برای تحقیقات اولیه استفاده خواهند کرد. پس از آن، فست برای فضانوردان در سراسر جهان قابل استفاده خواهد بود.

رصدخانه بزرگ آرکیبو در پورتوریکو با قطر ۳۰۰ متر در برابر این تلسکوپ عظیم بسیار کوچک است. فست همچنین ۱۰ برابر از تلسکوپ هدایت شونده ۱۰۰ متری در آلمان حساس‌تر خواهد بود.