دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اجرایی‌سازی نقشه راه فناوری‌های دریایی در کشور گفت: دستیابی به شناسنامه اصلی فناوری در راستای اجرایی‌سازی نقشه راه فناوری‌های دریایی که نشان دهنده وضعیت فناوری در کشور است، مقدور شد. 

صنایع دریایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، محمدسعید سیف با اشاره به اجرایی سازی نقشه راه فناوری‌های دریایی اظهار کرد: در قدم  نخست اساتید به انتخاب حوزه‌ها در نقشه راه فناوری‌های دریایی که تخصص اصلی آنها به شمار می‌رود، می‌پردازند و در نتیجه دانشجویان هر کدام از اساتید در حوزه‌های انتخابی به شناسنامه اصلی فناوری و اطلاعات اولیه که نشان دهنده وضعیت فناوری در کشور است، دست می‌یابند.

وی افزود: در مرحله بعد مصوبات اجرای طرح تحقیقاتی با سازمان‌ها برای اساتید فراهم می‌شود و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی نیز در کنار اساتید، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به انجام حمایت‌های مادی و معنوی لازم می‌پردازد.

مشارکت حدود ۲۰ سازمان و وزارتخانه دریایی برای تدوین نقشه راه فناوری

سیف همچنین گفت: با توجه به اینکه نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور با تلاش گسترده و مشارکت نزدیک به ۲۰ سازمان و وزارتخانه دریایی تدوین شده است، فناوری‌های آن مورد نیاز و تائید است.

وی با اشاره به استفاده از انواع ابزارهای حمایتی توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی اظهار کرد: این ستاد با طرح برنامه‌ریزی‌های مدون توانسته است به تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی دست یابد و در این راستا تلاش دارد تا با استفاده از ابزارهای حمایتی همچون تعریف انواع پروژه‌های کسری خدمت، حمایت از پایان‌نامه‌ها، استفاده از ابزارهای موجود در بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران به حمایت از اساتید دانشگاهی بپردازد.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی با اشاره به انعقاد موافقت‌نامه‌هایی که با سازمان‌های دریایی به صورت دو یا سه جانبه صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: اگر سازمانی طرحی را حمایت کند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از اساتیدی که در آن طرح شرکت داشته باشند، حمایت می‌کند؛ اما شرط اساسی حمایت از طرح، اجرای فعالیت‌ها در چارچوب نقشه راه فناوری‌های دریایی است که از اهمیت زیادی برخوردار است.

سیف با تاکید بر اهمیت هم افزایی در اجرایی سازی نقشه راه فناوری اظهار کرد:  برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بر این اصل در پیش است که متخصصان با تمرکز بر روی نیازمندی‌های موجود در حوزه دریا بتوانند در آخر سال به هسته‌ها و قطب‌های علمی در حوزه‌های مختلف دریایی دست یابند تا کارها با عمق بیشتر از صورت جزیره‌ای خارج شود و به صورت یکپارچه هم افزایی در بخش دریا را شاهد باشیم.