معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مطرح شدن بحث توجه به ازدواج‌ دانشجویی در دیدار اخیر دانشجویان با رهبری، گفت: برای تقویت و تشویق ازدواج‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها باید مشوق‌های اقتصادی نظیر ارائه کمک هزینه‌های زندگی و تامین مسکن مناسب به آنها فراهم شود.

دکتر محسن پرویز در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب به مباحث مطرح شده در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان اشاره کرد و افزود: دیدارهای دانشجویی در ایام ماه مبارک رمضان با مقام معظم رهبری یک فرصت خیلی خوب است برای این که هم دانشجویان می‌توانند نظرات خود را مطرح کنند و هم رهبری تذکرات لازم را به دانشجویان و دانشگاهیان ارائه می دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان نکات مختلفی مطرح شد که این تذکرات تنها خطاب به مسؤلان دانشگاه و دانشجویان نبود بلکه تمامی مسؤلان کشوری و افراد جامعه را نیز مورد خطاب قرار داد.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: ایشان در موضوعات مختلف سیاسی، دانشگاهی و بین‌المللی توصیه‌های کاملی به جوانان نمودند و با تذکراتی که ایراد کردند بسیاری ازموانع از ذهن‌ها برداشته خواهد شد و مسیر برای دانشجویان و جوانان مشخص می شود  که بر اساس آن جوانان می توانند برای آینده خود برنامه ریزی کنند.

دکتر پرویز گفت: یکی از نکات مهم در دیدار اخیر رهبری با دانشجویان موضوع دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران است و ایشان در این زمینه موضع‌گیری‌های دقیقی را مطرح کرده و به دانشجویان توصیه‌هایی را ارائه داده‌اند. چرا که گاهی مواقع به نوعی تحت تاثیر تبلیغات پر حجم قرار می‌گیریم و نیاز است در این زمینه هدف و مسیرمان را کاملا مشخص کنیم.

به گفته وی، خط قرمز همه دانشجویان و جوانان متعهد و انقلابی کشور اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران است و هر جا که این هدف مقدس مورد هجمه قرار بگیرد باید به طور کامل از آن دفاع کنیم. بنابراین تبلیغات منفی استکبار نباید دانشجویان را در این زمینه سست کند.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: یکی دیگر از نکات مطرح شده در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب تاکید ایشان بر رعایت مسایل دینی و شرعی بود. باید توجه داشته باشیم وقتی انسان حدود شرعی را زیر پا می‌گذارد ایمان فرد نیز کم‌کم تضعیف و دچار اختلال می‌شود در نتیجه قبح گناه ریخته شده و خطاهای کوچک به خطاهای بزرگ تبدیل خواهند شد. بنابراین رهبری تاکید دارند حد و مرزهای دینی و اخلاقی در دانشگاه‌ها باید حفظ شود و در اردوهای دانشجویی که برگزار می‌شود نباید این حد و مرزها از بین برود.

دکتر پرویز در ادامه خاطرنشان کرد: دردیدار اخیر رهبری با دانشجویان به مسایل  داخلی و اختلاف سلیقه‌هایی که در داخل وجود دارد تاکید شد در واقع گاهی مواقع این اختلاف سلیقه ها موجب می‌شود که دشمنان از آن سوء استفاده کنند. نباید گول تقسیم‌بندی‌های استکبار جهانی را بخوریم، تقسیم‌بندی‌هایی که بر اساس آن برخی از مسؤلان را خوب و برخی را بد  می دانند چرا که استکبار جهانی با اصل نظام مخالف هستند و زمانی که شرایط را لازم ببینند افرادی را که از نظر آنها خوب هستند را نیز حذف خواهند کرد.

وی همچنین با اشاره به لزوم تقویت توان دفاعی کشور در برابر استکبار جهانی افزود: فراهم کردن مقدمات ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمن از دیگر تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان بود. این که ما باید با اتکاء به توان درونی خود بتوانیم در برابر هجمه‌های دشمن و زیاده‌خواهی‌های آنها ایستادگی کنیم که تقویت بنیان‌های اقتصادی کشور یکی از این راه‌های ایستادگی در برابر دشمن به شمار می‌رود.

دکتر پرویز خاطرنشان کرد: بحث امیدواری نسبت به آینده از دیگر نکات مورد تاکید رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان بود و  برای این که جامعه در خصوص همه مسائل سیاسی، اجتماعی و شخصی بتوانند موفق باشند باید به آینده امیدوار شوند چرا که ناامیدی کلید و دروازه شکست به شمار می‌رود.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران به موضوع ازدواج‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این موضوع بارها  که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است. در واقع ازدواج‌ در دوره جوانی موجب می‌شود افراد دین خود را حفظ و مشغله‌های خود را به سمت و سوی درستی هدایت کنند، چرا که بسیاری از جوانان ما مشغله‌های ذهنی بسیاری در حوزه‌های مختلف تحصیل، کار و سایر موارد زندگی دارند و اگر نیازهای جنسی و عاطفی آنها به موقع برطرف شود حل این موضوعات برای آنها نیز دشوار نخواهد شد.

دکتر پرویز ادامه داد: نکته دیگر در بحث ازدواج‌های دانشجویی این است که وقتی ازدواج در سنین جوانی صورت بگیرد خانواده متناسب‌تری نیز ایجاد می‌شود. یعنی اگر پسران در حدود سن ۲۲ سالگی و دختران در  18 سالگی ازدواج کنند آن کانون خانوادگی که در آینده تشکیل می‌شود کانون کاملا سالم، موفق و گرمی خواهد بود. چرا که ازدواج در سنین بالا ضمن این که مشکلاتی برای فرزندآوری فراهم می‌کند، نمی‌تواند یک راهبرد استراتژیک برای ایجاد یک خانواده مناسب فراهم کند.

وی گفنت: ما معتقد هستیم  زن و مرد از جهات مختلف باید قرابت نزدیکی به یکدیگر داشته باشند. یعنی از نظر تحصیلات، توانایی ذهنی و هوشی با یکدیگر همخوانی داشته باشند. ازدواج دانشجویی این امکان را برای آنها فراهم خواهد کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با تاکید بر این که مشوق‌های لازم برای ازدواج دانشجویی دردانشگاه‌ها فراهم نیست، گفت: توجه به مباحث فرهنگی این که در نتیجه آن دانشجویان در خصوص ازدواج شناخت و آگاهی لازم را کسب کنند. همچنین توجه به مباحث اقتصادی که در نتیجه آن مسکن مناسب و کمک هزینه‌های زندگی به دانشجویانی که تن به ازدواج می‌دهند، داده شود موجب خواهد شد ازدواج‌های دانشجویی رونق بیشتری داشته باشند. در واقع این مشوق‌ها نوعی اطمینان بخشی به شمار می رود تا دانشجویان مطمئن باشند ازدواج‌ آنها در آینده دچار مشکل نخواهد شد.