مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به جهش ۱۲ رتبه‌ای دانشگاه در رتبه‌بندی تایمز و صعود به جایگاه ۵۷ دانشگاه‌های آسیا گفت: ۷ نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه در حوزه‌های مهندسی شیمی، مکانیک، عمران و ریاضی نیز در زمره دانشمندان پراستاد دنیا قرار گرفته‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر هادی شهریار شاه‌حسینی در نشست خبری امروز که در سالن نشستهای حوزه ریاست دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، با اشاره به انتشار نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۶ اظهار کرد: طبق نتایج منتشر شده رتبه‌بندی ۲۰۱۶ از سوی موسسه تایمز که در تاریخ ۲۰ ژوئن برابر ۳۱ خرداد ماه جاری منتشر شده است، دانشگاه علم و صنعت ایران با ۱۲ رتبه صعود در جایگاه ۵۷ در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر قاره آسیا قرار گرفت.

وی با اشاره به رتبه این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ خاطرنشان کرد: این دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۵ حائز رتبه ۶۹ در قاره آسیا شد و در بین سه دانشگاه موجود در فهرست دانشگاه‌های کشور در این رتبه‌بندی قرار گرفت.

به گفته وی، دانشگاه علم و صنعت در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ دومین دانشگاه در فهرست ۸ دانشگاه برتر کشور قرار گرفت.

شاه‌حسینی با تاکید بر این که پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است، یادآور شد:‌ این پایگاه از سال ۲۰۰۴ اقدام به رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها کرده است و از سال ۲۰۱۳ تا کنون به صورت سالانه رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را نیز منتشر می‌کند.

مدیر کل همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: در رتبه‌بندی آسیا همانند رتبه بندی جهانی تایمز، ۱۳ شاخص کاربردی در قالب ۵ معیار کلی در نظر گرفته شده است که شامل آموزش، پژوهش، استناد، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی می‌شود.

شاه‌حسینی با اشاره به وزن هر کدام از این ۵ معیار رتبه‌بندی توضیح داد: در این رتبه‌بندی آموزش دارای ۲۵ درصد وزن رتبه‌بندی، پژوهش ۳۰ درصد، استناد ۳۰ درصد، درآمد صنعتی ۷٫۵ درصد و وجهه بین‌المللی ۷٫۵ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علم و صنعت به دلیل تعداد ارجاعات جزو دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفت.

وی با تاکید بر این که پایگاه تایمز برای ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها از سه منبع استفاده می‌کند، اظهار کرد: این سه منبع شامل اطلاعات تولید علم دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس، اطلاعات نظرسنجی شهرت و اعتبار از متخصصان آموزش عالی و آمار و اطلاعاتی که به صورت خوداظهاری از پایگاه استعلام و گردآوری می‌شود.

شاه‌حسینی اضافه کرد: بیشترین نمره کسب شده در بخش استنادها عدد ۴۲٫۳ و متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران است.

وی ادامه داد: اطلاعات این معیار از نمایه‌های استنادی معتبر مانند اسکوپوس اخذ می‌شود و خارج از حیطه خوداظهاری دانشگاه‌ها است.

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر این که دانشگاه در سال گذشته برای اولین بار در رتبه‌بندی جهانی تایمز شرکت کرده است، گفت: این دانشگاه با احراز رتبه ۴۷۵ بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان و در جایگاه اول دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است.

به گفته وی، ۷ نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه در حوزه‌های مهندسی شیمی، مکانیک، عمران و ریاضی در زمره دانشمندان پراستاد دنیا قرار گرفته‌اند.