ناسا پیش از اتمام سفر پنج ساله فضاپیمای جونو به سیاره مشتری، تصمیم گرفته تا ماموریت‌های ۹ کاوشگر رباتیک قدیمی‌تر را که بیش از حد انتظار به کار پرداخته‌اند، تمدید کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از نیویورک‌تایمز، بر اساس این تصمیم که به تازگی اعلام شده، ۹ کاوشگر مذکور هنوز امکان ادامه کار داشته و مشاهدات زیادی را برای دانشمندان امکان‌پذیر می‌کنند.

بیشتر این تمدید دوره‌ها قابل انتظار بودند. فضاپیمای نیوهورایزنز که سال گذشته از کنار سیاره کوتوله پلوتو گذر کرد، اکنون به سمت هدف جدید خود یعنی ۲۰۱۴ MU69 در حال پرواز است که یکی از اجسام یخی کوچک در حلقه غبار اطراف سیاره نپتون به شمار می‌رود.

اما تصمیم ناسا در مورد فضاپیمای داون که در اطراف سیارک سِرس گردش می‌کند، تا حدی شگفت‌انگیز بود و محققان این ماموریت را ناامید کرد. این تصمیم تا حدی دور از انتظار بود زیر کاوشگر داون در حال حاضر سوخت بسیار کمی دارد.

این فضاپیما دارای چهار چرخ است که در جهت‌های مختلف گردش می‌کنند. اما در مقصد قبلی این فضاپیما، سیارک وستا، دو چرخ آن از کار افتادند. در سرس، این چرخ‌ها خاموش ماندند و داون در عوض از رانشگرهای خود برای گردش استفاده کرد.

در ماه دسامبر، کاوشگر داون به پایین‌ترین مدار خود در ارتفاع ۳۸۶ کیلومتری سرس رسید. دانشمندان انتظار داشتند سوخت باقیمانده تا ماه مارس به پایان برسد. اما با بکار افتادن مجدد چرخ‌ها، رانشگرها کنار گذاشته شدند و سوخت کافی برای ادامه ماموریت ذخیره شد.

ناسا اکنون اعلام کرده که داون در محل کنونی خود باقی می‌ماند و تا بهار سال آینده تا زمانی که چرخ‌های آن به گردش ادامه می‌دهد، به بررسی سرس خواهد پرداخت.

سایر ماموریت‌هایی که تمدید شده‌اند، شامل مدارگرد اکتشاف ماه، مدارگرد اکتشافی مریخ، ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ،‌ مریخ‌نوردهای فرصت و کنجکاوی، مدارگرد اودیسه مریخ و پشتیبانی ناسا از ماموریت مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا هستند.

مقامات ناسا بطور دوره‌ای از مدیران ماموریت‌های دارای عمر طولانی می‌خواهند تا هزینه عملیات ادامه‌دارشان را توجیه کنند. تصمیمات نهایی به برخورداری ناسا از بودجه کافی برای همه ماموریت‌ها بستگی خواهد داشت.

فردا (دوشنبه) فضاپیمای جونو ماموریت ۲۰ ماهه خود را در مدار مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز خواهد کرد.