رییس گروه دانش‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز با اشاره به آخرین آمارهای رتبه‌بندی تولیدات علم و فناوری نانو در ISI گفت: ایران همچنان جایگاه ششم خود را در این حوزه حفظ کرده است.

رتبه علمی تولید علم

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین آمارهای منتشر شده در ISI اظهار کرد: این داده‌ها نشان می‌دهد که ایران همچنان جایگاه ششم تولید علم و فناوری نانو را در اختیار دارد.

وی با تاکید بر این که این آمار در ماه «مه» روزآمدسازی شده است، ادامه داد: این آمارهای روزآمدسازی شده حاکی از آن است که در این بازه زمانی پژوهشگران ایرانی موفق به تولید ۲ هزار و ۹۷۸ مقاله در حوزه علم و فناوری نانو شدند.

مهراد اضافه کرد: در آماری که تقریبا یک ماه پیش از این منتشر شده، ایران با ۲ هزار و ۴۳۱ مقاله در جایگاه ششم تولید علم نانو نشسته بود.

رییس گروه دانش‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: در این حوزه چین، آمریکا، هندوستان، کره جنوبی و آلمان ۵ کشور نخست هستند که تولیدات علم نانو فناوری آنها به شرح ذیل است:

کشور

تعداد مقالات

چین

۱۸ هزار و ۸۶۷ مقاله

آمریکا

۸ هزار و ۴۶۰ مقاله

هندوستان

۴ هزار و ۲۹۳ مقاله

کره جنوبی

۳ هزار و ۲۸۵ مقاله

آلمان

۳ هزار و ۴۳ مقاله

وضعیت کشورهای اسلامی در تولیدات علم نانو

وی با اشاره به وضعیت کشورهای اسلامی در تولید علم و فناوری نانو، یادآور شد: از میان کشورهای اسلامی عربستان سعودی با ۹۵۶ مقاله در مرتبه هفدهم، ترکیه با ۸۱۶ مقاله در مرتبه بیستم و مالزی با تولید ۶۸۷ مقاله در رتبه بیست و دوم قرار دارند.

به گفته این چهره ماندگار علمی کشور، جایگاه مصر و پاکستان نیز به ترتیب با تولید ۵۲۵ و ۴۰۹ مقاله، ۲۵ و ۲۹ است.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: کل تولیدات جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری نانو در سال‌های پیش به این ترتیب است:

سال

تعداد مقاله

۲۰۱۵

۶ هزار و ۶۶۰ مقاله

۲۰۱۴

۵ هزار و ۵۶۵ مقاله

۲۰۱۳

۴ هزار و ۶۲۴ مقاله

۲۰۱۲

۳ هزار و ۶۸۱ مقاله

۲۰۱۱

۱ هزار و ۱۱ مقاله

وضعیت استنادهای مقالات نانو

مهراد اظهار کرد: در بررسی استنادهای صورت گرفته به مقالات علم و فناوری نانو ترتیب و رتبه کشورها بر حسب اهمیت و کیفیت مقالات و موارد استناد به یک باره و به شدت تغییر پیدا می‌کند.

رتبه

کشور

متوسط استناد به هر مقاله

۱

سنگاپور

۲٫۹۱

۲

استرالیا

۲٫۵۰

۳

سوئیس

۲٫۳۷

۴

عربستان سعودی

۲٫۳۴

۵

آمریکا

۲٫۲۹

۶

هلند

۲٫۲۵

۷

عراق

۲٫۲۴

۸

انگلستان

۲٫۱۵

۹

دانمارک

۲٫۱۲

۱۰

چین

۲٫۰۸

شاخص H

رییس گروه دانش‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز با تاکید بر این که در این بازه زمانی تفاوت آشکاری در مورد شاخص H به وجود نیامده است، گفت: ایران در سال ۲۰۱۵ همچنان دارای شاخص H 20 است.

به گفته وی، شاخص H عربستان در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز ۲۲ بوده است.

تعداد اختراعات نانوی ثبت شده

مهراد با اشاره به تعداد اختراعات ثبت شده در حوزه نانو در موسسه تامسون رویترز، خاطرنشان کرد: تعداد اختراعات اعلام شده در این پایگاه مبتنی بر اطلاعات اداره اختراعات آلمان است.

وی یادآور شد: بر این اساس از میان همه کشورهای تولیدکننده علم و فناوری نانو، تنها نام ۷ کشور که دارای اختراع در حوزه علم و فناوری نانو هستند، مشاهده می‌شود.

رتبه

کشور

تعداد اختراعات در سال ۲۰۱۵

۱

آلمان

۱۱۴

۲

آمریکا

۲۸

۳

ژاپن

۸

۴

کره جنوبی

۶

۵

استرالیا

۴

۶

سوئیس

۲

۷

تایلند

۲