محققان مرکز سرطان دوک دریافتند زنانی که جهش ژنی موسوم به "BRCA1" را دارند در خطر بالایی برای ابتلا به نوع کشنده سرطان رحم قرار دارند. 

سرطان پستان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری لایوساینس، طی این پژوهش ۱۱۰۰ زن آمریکایی و انگلیسی با جهش‌های ژنی ” BRCA1″ و ” ۲BRCA” مورد بررسی قرار گرفتند. وضعیت سلامتی آنها برای حدود پنج سال تحت مطالعه قرار گرفت.  طی مدت تحقیق هشت زن با سرطان رحم تشخیص داده شدند که این مقدار کمی از میزان این بیماری در زنان عادی بیشتر بود.

گرچه پنج تن از این سرطانی‌ها نوع بسیار تهاجمی و نادری بودند، چهار مورد از هر پنج مورد سرطان‌ در زنانی با جهش ژنی ” BRCA1″ اتفاق افتاد. در رابطه با BRCA2″ نیز خطر سرطان پستان و تخمدان نیز بالا گزارش شد.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که زنان دارای جهش ژنی ” BRCA1″ بهتر است در نظر داشته باشند که هنگام برداشتن تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ، رحم خود را نیز بردارند؛ البته با در نظر گرفتن دلایل علمی و نخواستن فرزند دیگر.

البته محققان خاطرنشان کردند زنانی که پیش از این پستان‌ها، تخمدان و لوله‌های فالوپ خود را برداشته‌اند، مزیت برداشتن رحم برای آنها هنوز نامشخص است.

این پژوهش در مجله “JAMA Oncology” منتشر شده است.