رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی مهلت ارسال آثار به این جشنواره را پایان تیر ماه اعلام کرد و گفت: آثار ارسالی به هشتمین دوره جشنواره فارابی باید مربوط به بازه زمانی فروردین ۹۱ تا پایان اسفند ماه سال ۹۴ باشند.

هفتمین جشنواره بین المللی فارابی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حسین میرزایی با اعلام برگزاری جشنواره بین المللی فارابی در ایام هفته پژوهش و فناوری گفت: ثبت نام آثار محققان برای شرکت در هشتمین دوره از این جشنواره از اول خرداد ماه سال جاری آغاز شده است  و محققان می‌توانند تاپایان تیر ماه از طریق پایگاه اینترنتی، آثار خود را ارسال کنند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی، افزود: مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی فارابی که در هفته پژوهش و فناوری برگزار می‌شود، پایان تیرماه تعیین شده است.

میرزایی اضافه کرد: در این دوره از جشنواره تمام آثار اعم از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های دوره‌های کارشناسی ارشد به صورت دیجیتال و تنها از طریق سامانه الکترونیکی جشنواره دریافت می‌شوند و از آنجایی که فایل کتاب در اختیار مولفان قرار ندارد، از این رو از این دسته از افراد پس از ثبت نام و بارگذاری فهرست و جلد کتاب خود در سامانه جشنواره، خواسته شده است تا اصل کتاب را به دبیرخانه ارسال کنند.

وی با بیان این که این جشنواره از سوی وزارت علوم و با مشارکت آیسسکو و بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌شود، اضافه کرد: رییس این جشنواره، وزیر علوم و دبیر آن معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و دبیرخانه آن نیز در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی مستقر است.

رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی این جشنواره را شامل دو بخش اصلی استادان و جوان (محققان کمتر از ۳۵ سال) دانست و خاطرنشان کرد: ‌در این دوره از جشنواره برگزیدگان در بخش‌های مترجم برتر، پژوهشگر پیشکسوت علوم انسانی، شخصیت‌های پیشرو در حوزه علوم انسانی که درگذشته‌اند، اما همچنان آثار و فعالیت‌های آنها قابل توجه است، فصلنامه علمی پژوهشی برتر و انجمن علمی برتر معرفی خواهند شد.

میرزایی با تاکید بر این که در این دوره از جشنواره توجه بیشتری به بخش بین الملل شده است، یادآور شد: از این رو در بخش بین الملل بویژه در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی آثار محققان دریافت می‌شود، ضمن آنکه با رایزنی‌هایی که با مراکز تحقیقاتی بین المللی و معاونت بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی انجام شد، درصدد هستیم تا آثار بین المللی بیشتری را دریافت و بررسی کنیم.

رئیس دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره فارابی در خصوص نحوه داوری آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره گفت: در این جشنواره آثار ارسالی در حوزه‌های زبان و ادبیات، تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه‌ای، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، حقوق، علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی، فلسفه کلام، اخلاق، ادیان و عرفان، فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، مطالعات هنر و زیبایی شناسی، فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند.

به گفته وی، آثار ارسالی به هشتمین دوره جشنواره فارابی باید  مربوط به  بازه زمانی فروردین ۹۱ تا پایان اسفند ماه سال ۹۴ باشند.

میرزایی موضوع جشنواره فارابی را تحقیقات برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی ذکر کرد و یادآور شد: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار و نظریه‌های برتر و تشویق برای تولید، تقویت و بومی سازی علوم انسانی در ایران و جهان برگزار می شود.