سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی آی اس آی نشان می دهد که تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی گفت: به تازگی پایگاه استنادی تامسون رویترز (آی.اس.آی) گزارش استنادی نشریاتش (جی.سی.آر) را روزآمد کرد، به نحوی که ضرایب تاثیر نشریات و در نتیجه کیفیت نشریات در سال ۲۰۱۵ قابل دسترس شدند.
وی خاطرنشان کرد: براساس ضریب تاثیر، میزان اثرگذاری نشریات یا کیفیت آنها مشخص می شود و طبقه بندی معمول تقسیم نشریات به چارک های مختلف بر همین اساس است. در این تقسیم بندی به ترتیب نشریات چارک اول دارای بالاترین میزان کیفیت یا اثرگذاری و نشریات چارک چهارم دارای کمترین میزان اثرگذاری یا کیفیت هستند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با یادآوری این موضوع که در این سال نیز نشریات در چارک های اول، دوم، سوم و چهارم قرار گرفتند، ادامه داد: تقریبا هر یک از چارک ها تعداد برابری از نشریات را در بر می گیرد.
دهقانی گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی آی.اس.آی تا تاریخ ۱۱/۴/۱۳۹۵ بیانگر آن است که تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که پژوهشگران و دانشگاه ها کشور مرتبا در حال ارتقا سطح کیفی پژوهش هایشان هستند.
سرپرست ISC گفت: در سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران سه هزار و ۳۸۸ مدارک در مجلات چارک اول منتشر کرده بود. این مقدار در سال ۲۰۱۱ به پنج هزار و ۹۴ مورد رسید. در سال ۲۰۱۲ مجددا میزان تولیدات علمی کشور در این دسته از مجلات افزایش یافت و به پنج هزار و ۵۶۷ مدرک رسید.
دهقانی گفت: در سال ۲۰۱۳ کمیت تولید علم برتر کشور دوباره افزایش یافت و به پنج هزار و ۸۲۴ مورد رسید. در سال ۲۰۱۴ نیز تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول مجددا افزایش یافت و به شش هزار و ۶۲۵ مورد رسید. در آخرین سال قابل محاسبه یعنی در سال ۲۰۱۵، کیفیت پژوهش های کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافت و به شش هزار و ۸۵۴ مورد رسید. تعداد مدارک کشور با کیفیت کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به اینکه بعد از نشریات چارک اول نشریات چارک دوم قرار دارند، گفت: این نشریات از لحاظ کیفیت در طبقه نیمه برتر تولید علم دنیا قرار می گیرند که همان ۵۰٪ برتر است. تعداد مدارک کشور در مجلات چارک دوم نیز در طول شش سال گذشته افزایش یافته است.
دهقانی در ادامه گفت: در سال ۲۰۱۰ تعداد ۴۰۰۹ مدرک در مجلات چارک دوم منتشرشده بود. در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به ترتیب ۶۹۶۷، ۷۳۱۵ و ۷۶۸۱ مدرک از جمهوری اسلامی ایران در مجلات چارک دوم منتشر شد. در سال ۲۰۱۴ این رقم مجددا افزایش یافت و به ۷۸۵۲ مورد رسید. در سال ۲۰۱۵ شاهد افزایش مجدد حجم تولید علم کشور در مجلات چارک دوم نسبت به سال ۲۰۱۴ هستیم به نحوی که تعداد مدارک در این سال به ۸۸۱۳ مورد رسید که نشان دهنده یک رشد ۱۲٪ ( دوازده درصد) نسبت به سال قبل از آن است. در مقایسه با سال ۲۰۱۰ حجم مدرک منتشر شده کشور در مجلات چارک دوم نیز همانند چارک اول دوبرابر شد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: یکی از شاخص های اساسی مورد تاکید در اسناد بالادستی دستیابی به مرجعیت علمی در سطح بین المللی است، لذا انتخاب راهبرد مناسب در جهت ارتقای سطح اثرگذاری تولیدات علمی در کنار افزایش کمیت این تولیدات، از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی یکی از راهبردهای مناسب را جهت دهی به انتشارات علمی به مفهوم انتخاب نشریات هدف برای نشر نتایج پژوهش های جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.
دهقانی افزود: پژوهش های علم سنجی نشان داده اند که هر قدر کیفیت و اثرگذاری نشریات بالاتر باشد، نتایج پژوهشی که در آنها منتشر می شود نیز از اثرگذاری بالاتری برخوردار است، عاملی که به طور مستقیم بر افزایش مرجعیت علمی کشور اثر می گذارد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: رشد کمیت تولید علم از شروط لازم برای توسعه علمی است، اما شرط کافی نیست.
وی افزود: سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز بر ابعاد مختلف توسعه علمی تاکید دارند و توسعه علمی در مسیر ایجاد ثروت و قدرت با حفظ ارزش های اسلامی را مورد توجه قرار داده اند.
دهقانی با اشاره به این که در دنیای علم استنادها یا ارجاعات بیانگر میزان استفاده جامعه علمی از علم تولید شده هستند، گفت: ارجاع به معنی محل رجوع قرار گرفتن است و تمامی پژوهش های منتشر شده در دنیای علم به یک اندازه ارجاع دریافت نمی کنند، بلکه تعداد اندکی از مدارک بیشترین تعداد ارجاعات را دریافت می کنند.
وی افزود: هر چند پایگاه های استنادی مدعی هستند که معتبرترین مجلات بین المللی را نمایه سازی می کنند، اما درجه اهمیت و اعتبار این نشریات با یکدیگر برابر نیست که دلیل آن تفاوت در میزان ارجاعاتی است که به این گروه از نشریات صورت می گیرد.
دهقانی تاکید کرد: هر چه میزان ارجاع به نشریات بیشتر باشد کیفیت آنها نیز بالاتر است. هر چند ضریب تاثیر نشریات مبتنی بر یک فرمول خاص محاسبه می شود، اما اساس این محاسبه را ارجاعات یا همان استنادها تشکیل می دهند.
علمی**۲۰۳۸**۲۰۱۷