سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با تاکید بر این که به دلیل تکمیل نبودن داده‌های پایگاه‌های استنادی، تمام کشورها رشد منفی در تولید علم داشته‌اند، گفت: ایران در مهندسی شیمی از نظر تعداد مقالات رتبه سوم جهانی را کسب کرده است.

دکتر محمدجواد دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منابع اصلی تعیین جایگاه علمی ایران را بر اساس پایگاه‌های استنادی اسکوپوس و ISI دانست و افزود: بر اساس داده‌های پایگاه استنادی ISI‌ تا ۹ تیر ماه امسال تعداد مدارک و مقالات ثبت شده در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۴ مدرک است که این میزان در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۱ هزار مدرک بوده است.

به گفته وی، ایران در سال ۲۰۱۵ در تولید علم حدود ۸ درصد رشد داشته‌ است.

دهقانی با تاکید بر این که ایران در میان کل کشورهای دنیا رتبه سوم را کسب کرده است،  خاطرنشان کرد: در این شاخص رتبه اول از آن کشور روسیه با ۱۲٫۵ درصد و رتبه دوم از آن کشور استرالیا با ۸٫۷ درصد رشد است و جمهوری اسلامی ایران نیز با ۸ درصد رتبه سوم را از آن خود کرده است.

وی با اشاره به داده‌های پایگاه اسکوپوس و سایمگو، یادآور شد: اطلاعات پایگاه سایمگو از اسکوپوس دریافت می‌شود و از آنجایی که اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس کامل نشده است، اطلاعات پایگاه سایمگو مربوط به ۶ ماه قبل است؛ از این رو بر اساس داده‌های پایگاه اسکوپوس، ایران در سال ۲۰۱۵ دارای ۴۱ هزار مدرک ثبت شده است که این تعداد در سایمگو،  39 هزار مدرک علمی است که ۲ هزار مدرک اختلاف مشاهده می‌شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تاکید کرد: از آنجایی که اطلاعات پایگاه اسکوپوس تکمیل نشده است، نه تنها ایران بلکه تولید مقالات همه کشورهای دنیا نهایی نشده است و اگر بخواهیم این آمارها را ملاک قرار دهیم، کشورهایی چون چین و آلمان با رشد منفی تولید علم مواجه هستند.

به گفته وی، بر این اساس آمریکا ۹ درصد، چین ۱۳ درصد،‌ انگلستان ۶ درصد و آلمان ۱۳ درصد رشد منفی خواهند داشت.

دهقانی با اشاره به برخی شیطنت‌های صورت گرفته در زمینه رشد تولیدات علمی کشور، خاطرنشان کرد: برخی به ۸٫۵ درصد رشد منفی ایران اشاره می‌کنند و این در حالی است که اطلاعات این پایگاه‌ها تکمیل نشده است.

وی همچنین به افزایش تعداد مقالات برتر و پراستناد کشور اشاره کرد و ادامه داد: سهم ایران در سال ۲۰۰۶ ، سه دهم درصد بوده و این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۱٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد رسیده است که ایران در این زمینه سهم قابل توجهی دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به بیان رشد علمی ایران در حوزه‌های مختلف پرداخت و اضافه کرد: ایران در حوزه مهندسی شیمی در دنیا از نظر تعداد مقالات رتبه سوم، در نانو فناوری رتبه هفتم، در سلول‌های بنیادی رتبه سیزدهم و در فیزیک هسته‌ای رتبه چهاردهم را کسب کرده است. 

دهقانی با اشاره به تعداد مقالات پراستناد کشور گفت: بر اساس پایگاه استنادی ISI‌ ، ایران در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۰۹ مقاله، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۵۶ مقاله، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۹۱ مقاله و در سال ۲۰۱۵ تعداد ۲۲۷ مقاله پراستناد داشته است.