سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهشی دانشگاه آزاد گفت: به تازگی گزارش‌هایی درباره وضعیت انتشار مقالات علمی کشور از طرف نهادهای مسئول منتشر شده که در آن به سهم و نقش این دانشگاه اشاره‌ای نشده است.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: متاسفانه هنگام بررسی آمار علمی کشور در مقایسه با سایر کشورها، میزان تولید مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و تاثیر آن در رتبه کشور لحاظ می شود اما وقتی می خواهند سهم و دستاورد دانشگاه های کشور را با یکدیگر مقایسه کنند متاسفانه به دلایل نامعلوم نام دانشگاه آزاد اسلامی حذف می شود.
وی با طرح این سوال که چه منطقی پشت نادیده گرفتن سهم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علمی کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: از گوشه و کنار شنیده می شود که می گویند دانشگاه آزاد چند شعبه دارد. این موضوع واقعیت دارد و کسی آن را کتمان نمی کند که این دانشگاه متشکل از چند واحد است. ولی دانشگاه آزاد یک هویت واحد دارد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مجله ها و پایگاه های بین المللی هم این دانشگاه را به عنوان یک مجموعه دانشگاهی می شناسند و در آمارشان دانشگاه آزاد را بطور کلی گزارش می‌کنند.
وی تاکید کرد: مجموعا حدود ۱۰ درصد واحدها یعنی کمتر از ۴۰ واحد مشارکت جدی در تولید علم دارند.
واشقانی فراهانی اظهار داشت: اخیرا بطور مشخص چند گزارش منتشر شده که وضعیت دانشگاه های برتر کشور را در علوم پایه مقایسه کرده، در این گزارش ها نیز نام دانشگاه آزاد حذف شده در صورتی که این دانشگاه در رتبه نخست قرار می گیرد. متاسفانه در گزارشی که به تازگی در مورد مقاله های پر استناد کشور از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ که توسط یک مرکز رسمی گزارش شده مجددا نام دانشگاه آزاد در بین ۱۱ دانشگاه کشور حذف شده است.
وی ادامه داد: بر اساس داده های پایگاه استنادی ISI از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ ایران ۱۰۲۹ مقاله پر استناد داشته که سهم دانشگاه آزاد ۲۱۹ مقاله است یعنی ۲۳٫۱ درصد مقاله های پر استناد کشور در این فاصله زمانی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.
واشقانی فراهانی با بیان اینکه مقالات علمی دانشگاه آزاد طی این دوره از رشد کیفی نیز برخوردار شده‌اند، افزود: در سال ۲۰۱۵ بر اساس آمار ISI کل مقالات پر استناد ایران ۲۲۰ مورد بوده که از این تعداد ۶۵ مورد مربوط به این دانشگاه است.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بر اساس آمار پایگاه ESI ، رتبه دانشگاه آزاد اسلامی بین دانشگاه های برتر دنیا ۱۶۵ است اما هیچ اشاره ای در گزارش های داخل کشور به این رتبه نمی شود.
واشقانی گفت: این سوال مطرح است که چرا با دانشگاهی که بدون اتکا به بودجه دولتی و با شهریه دانشجویان، گردش مالی آن انجام می شود و سهم بزرگی در تولید علم کشور دارد این برخورد غیر موجه صورت می گیرد.