معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر ضرورت استفاده از تحقیقات دانشگاهی برای امحای پسماند آزمایشگاه‌ها، گفت: برای کاهش هدر رفت مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها نیاز به تدوین نرم افزاری در این زمینه هستیم.

آزمایشگاه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر علیایی در اولین جلسه هم اندیشی ساماندهی مواد شیمیایی و آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با اشاره به نحوه ساماندهی مواد شیمیایی و آزمایشگاهی و امکان دسترسی  و استفاده دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به آنها یادآور شد: متاسفانه بخش قابل توجهی از مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها بدون وجود برنامه‌ای مدون مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بیشتر دانشگاه‌ها این مواد از بین می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از این موضوع ضروری است یک برنامه مدون در قالب یک نرم افزار تهیه شود و در این نرم افزار همه راهکارهای لازم پیش بینی شود.

علیایی با تاکید بر ضرورت توجه به نحوه پسماند مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها افزود: بحث دفع مناسب پسماندهای  مواد شیمیایی مورد مصرف در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی باید مورد بررسی قرار گیرد و از تحقیقات دانشگاه‌ها در این حوزه استفاده شود.

در این نشست همچنین دکتر ضرابی  رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان نیز با ابراز رضایت از برنامه ریزی دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری برای ساماندهی مواد شیمیایی گفت: این مساله یکی از دغدغه‌های مسوولان و استادان دانشگاه‌ها است و دانشگاه اصفهان با توجه به این مساله آمادگی خود را اعلام کرده و در این خصوص با دفتر حمایت و پشتیبانی همکاری لازم را انجام خواهد داد.

در این جلسه مقرر شد یک برنامه نرم افزاری آنلاین جهت تامین مواد شیمیایی و آزمایشگاهی توسط دانشگاه اصفهان طراحی شود تا از این طریق خرید مواد شیمیایی دانشگاه‌ها ساماندهی شده و جهت تحقق اقتصاد مقاومتی از هدر رفتن مواد شیمیایی و آزمایشگاهی جلوگیری شود.

همچنین مقرر شد دانشگاه اصفهان در مورد نحوه دفع و امحای مناسب پسماندهای مواد شیمیایی و آزمایشگاهی، طرحی را آماده و به شبکه شاعا (شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران) ارائه کند.