ضیا هاشمی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی وزارت علوم تأکید کرد: با برگزارکنندگان اردوهای مختلط برخورد می کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، ضیاءهاشمی امروز در جمع خبرنگاران گفت: آیین نامه اردوهای راهیان نور را تدوین و ابلاغ و برنامه ابتکاری کنگره ملی شهدا در ۵۰۰ دانشگاه برگزار شد. از دیگر اقدامات ابتکاری ما اتاق فکر استانی بود که در راستای تقویت پیوند دانشگاه و جامعه راه اندازی شد .

وی افزود: با این امکانات موجود شاهد رشد کیفی و کمی فعالیت های فرهنگی بیش از ۱.۵ برابر بوده ایم، فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها توسعه یافته است این در حالی است که سهم بودجه فرهنگی ما چندان رشدی نداشته است. البته در کار ما اشکالات و ضعف هایی نیز وجود دارد که با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه ها، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، تشکل های دانشجویی، دانشگاهیان این مشکلات را رفع خواهیم کرد.

درخواست افزایش بودجه اردوهای دانشجویی

وی در خصوص اینکه آیا برنامه ای برای افزایش بودجه پیش بینی نکرده‌اید، گفت: با توجه به اینکه سهم بودجه فرهنگی وزارت علوم، سهم قابل توجهی نیست در حوزه انجمن علمی، اردوهای دانشجویی پیشنهاد افزایش بودجه را ارائه داده ایم.

وی درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر برنامه وزارت علوم در رابطه با برخورد با افرادی که بیانیه ها و اخباری کذب درباره برنامه های دانشجویی منتشر می کنند گفت: توجه به اشکالات و انعکاس آن به مسئولان یک ضرورت است. مجامع دانشجویی می توانند نقد خود را ارایه دهند ما نیز استقبال می کنیم اما نشر اخبار کذب حرام بوده و گناه دارد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ما بنای برخورد را نداریم افزود: به عنوان مثال سفر علمی انجام شده که حاشیه داشته است ما نیز وظیفه خود می دانیم که با آن برخورد کنیم اخباری منتشر می شود و انتظار ما این است اخباری که منتشر می شود واقعیت داشته باشد  .

مجوز هیچ اردوی مختلطی در دانشگاه ها صادر نشده و نخواهد شد

معاون فرهنگی وزیر علوم در پاسخ به دلایل برگزاری اردوی مختلط در دانشگاه ها گفت: مواردی که در هفته های اخیر باعث ایجاد حاشیه شده یک سفر دانشجویی بود که براساس مبنای قانونی با آن برخورد شده است. مجوز هیچ اردوی مختلطی در دانشگاه ها صادر نمی شود و صادر نخواهد شد. کنسرت هم در دانشگاه ها نداریم و آیین نامه شفاف موسیقی هم به دانشگاه ها ابلاغ شده، اما اصلاح آیین نامه اردوهای دانشجویی باید توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تدوین شود که پس از تدوین آن به دانشگاه ها ابلاغ می شود. اما باز هم اعلام می کنیم که سفرهای علمی فرهنگی مختلط نباید در دانشگاه ها برگزار شود.

وی ادامه داد: اگر جمعی از دانشجویان با همکاری یکدیگر اردوی مختلطی برگزار می کنند، خارج از عهده دانشگاه ها و وزارت علوم است؛ ما توصیه می کنیم دانشجویان همواره مراعات دانشگاه ها را داشته باشند.

 ضیاء هاشمی یادآور شد: اگر اردویی برگزار شده، به مدیران تذکر داده شده و با عوامل برگزار کننده هم برخورد شده است؛ ما معتقدیم حفظ حریم ها در چارچوب قوانین یک اصل است.

اردوی دانشگاه تهران مختلط نبود

 وی در پاسخ به سوال مهر درخصوص برگزاری اردوی مختلط دانشگاه تهران گفت: پس از رسانه ای شدن این موضوع؛ مدیریت دانشگاه به همراه معاون فرهنگی مسئله را بررسی کردند و برخوردها صورت گرفت؛ اما آنچه واضح است این است که این اردو مختلط نبوده و یک اردوی علمی بوده که بی دقتی هایی در آن صورت گرفته است.

معاون فرهنگی وزیر علوم در خصوص نامه دانشجویان علم و صنعت به وزیر علوم مبنی بر برگزاری اردوهای مختلط در این دانشگاه گفت: اینکه سه نفر یا ۳۰۰ نفر از دانشجویان پای نامه ای را امضا کنند، برای ما سند است و با برگزارکنندگان اردوهای مختلط برخورد می کنیم؛ اما ای کاش در این نامه مصداق و سندهایی ارایه می شد که بتوان در آن زمان تصمیم گیری کرد.

وی افزود: مطمئن باشید سیاست وزارت علوم این است که اگر موردی باشد با آن برخورد می کند. البته ما معتقدیم این آیین نامه باید شفاف شود که به زودی پس از جمع بندی نظرات، آیین نامه شفافی به دانشگاه ها ابلاغ می شود.

 اصلاح آیین نامه اردوهای دانشجویی

وی همچنین به اصلاح آیین نامه اردوهای دانشجویی اشاره کرد و گفت: این آیین نامه در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در حال بررسی است، دیدگاه هایی را ما رایه داده  ایم و پیشنهادهایی نیز باید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ارائه شود تا جمع بندی شده تا پس از تصویب، ابلاغ شود.

کمتر از ۲ درصد دانشجویان به مواد مخدر اعتیاد دارند

وی در خصوص آمار اعتیاد دانشجویان به مواد مخدر گفت: این بررسی ها در حوزه مشاوره سازمان امور دانشجویان انجام می شود اما بر اساس اطلاعاتی که آنها به ما داده اند، کمتر از دو درصد دانشجویان به مواد مخدر اعتیاد دارند و تا ۱۵ درصد آنها نیز مصرف سیگار و قلیان دارند ولی اعتیاد به مواد اعتیادآوری مثل تریاک زیر دو درصد است.

وی در خصوص برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها نیز گفت: متاسفانه گاهی برخوردهای سلیقه ای در زمینه برگزاری کرسی ها صورت می گیرد که کار را سخت می کند. برخی ها اهتمام دارند که بزرگنمایی و سیاه نمایی در این زمینه داشته باشند، اما به همه دانشگاه ها ابلاغ کردیم که روند برگزاری این کرسی ها را تسهیل کنند و به دلیل اختلاف سلیقه مانع برگزاری کرسی های آزاداندیشی نشوند.

هاشمی اضافه کرد: همچنین سعی شده در برگزاری کرسی های آزاداندیشی آموزش هایی داده شود که فقط موضوعات سیاسی در این کرسی ها مطرح نشود و موضوعات اجتماعی و فرهنگی نیز در این کرسی ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.