معاون فرهنگی وزیر علوم از اصلاح آیین‌نامه برگزاری اردوهای دانشجویی خبر داد و با اشاره به فیش‌های حقوقی مسؤلین این وزارتخانه اظهار کرد: اگر فیش‌های حقوقی مسؤلین وزارت علوم منتشر شود نتیجه معکوس داشته و حس ترحم ایجاد می‌کند.

سید ضیا هاشمی در نشست خبری رونمایی از شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی (شمس)

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سیدضیاء هاشمی در نشست خبری‌ که با موضوع برنامه‌های فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۹۵- ۹۶ در وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف در سال گذشته رشد داشته است، افزود: از ابتدا تا انتهای سال ۹۴ در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم بیش از ۱۰۰ هزار فعالیت‌ فرهنگی ثبت شده است که این جهش گسترده‌ای بوده است. این فعالیت‌ها شامل نشست‌های فرهنگی، برگزاری جلسات آزاداندیشی، برگزاری برنامه‌های مناسبتی، فعالیت‌های انجمن‌های علمی و غیره می‌شود.

وی با انتقاد از وضعیت بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم اظهار کرد: حجم بالای فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها در شرایطی که بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در مقایسه با بودجه‌ای که صرف فعالیت‌های فرهنگی در سطح جامعه می‌شود بسیار کم است، واقعاً قابل ستایش است.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: براساس لایحه بودجه، بودجه دستگاه‌های فرهنگی در کشور حدود چهار هزار میلیارد تومان است که از این میان تنها ۱۵ میلیارد تومان در اختیار معاونت فرهنگی وزارت علوم قرار می‌گیرد. البته بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم در برنامه‌ها معمولا ۱۸ میلیارد تومان است اما تخصیص آن هیچ‌گاه بیش از ۱۵ میلیارد تومان نبوده است.

هاشمی با تاکید بر اینکه نگاه معاونت فرهنگی وزارت علوم نگاه مشارکت‌جویانه است، افزود: چنانچه زمینه جذب بودجه بیشتر فراهم شود میزان فعالیت‌های فرهنگی از نظر کمی و کیفی گسترش خواهد یافت. در طول فعالیت دولت یازدهم میزان فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری حدود ۵۰ درصد رشد داشته است. میزان فعالیت‌های انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های مختلف ۳۰ تا ۷۰ درصد رشد داشته و فعالیت‌ نشریات دانشجویی رشد ۴۰ درصدی داشته است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی حرکت اظهار کرد: نهمین جشنواره ملی حرکت در مهرماه سال جاری در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار خواهد شد. همچنین جشنواره نشریات دانشجویی که در زمستان گذشته بعد از پنج سال توقف مجدداً برگزار شده بود، در سال آینده نیز برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه گفت: در سال ۹۴، ۱۶ جشنواره ملی حول محور نهضت رضوی در سطح دانشگاه‌های کشور برگزار شد. اردوهای رضوی با همت ستاد وزارت علوم، مدیران دانشگاه‌ها و مشارکت دانشجویان برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن تقویت هویت ملی و دینی است. دانشجویانی که قبلا به حرم امام رضا مشرف نشده‌اند اقلیت‌های مذهبی و دانشجویان خارجی در اولویت اعزام به مشهد مقدس هستند.

هاشمی ادامه داد: برای کنترل اردوهای حاشیه‌دار باید اردوهای هدف‌مند و جذاب ساماندهی شود و باید اردوهای رضوی در کنار اردوهای راهیان نور که توسط بسیج دانشجویی برگزار می‌شود، اقدامی در این راستا است.

 آیین‌نامه برگزاری اردوهای دانشجویی در حال اصلاح است

معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه از اصلاح آیین‌نامه برگزاری اردوهای دانشجویی خبر داد و گفت: آیین‌نامه برگزاری اردوهای دانشجویی با همکاری دانشگاه‌ها، وزارت علوم، وزارت بهداشت، جهاد دانشگاهی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، بسیج دانشجویی و کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط در حال بررسی است و پس از جمع‌بندی ابلاغ خواهد شد. وزارت علوم نیز در مورد این آیین‌نامه پیشنهادات خود را مطرح کرده‌اند.

 فعالیت اتاق‌های فکر استانی

هاشمی همچنین از آغاز به کار فعالیت‌های اتاق‌های فکر استانی در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این اتاق‌ها پیوند دانشگاه‌ها با جامعه و مدیریت کلان را تقویت می‌کند.

 لزوم ارائه گزارش عملکرد توسط دستگاه‌های فرهنگی کشور

وی در ادامه بر لزوم ارائه گزارش عملکرد توسط دستگاه‌های فرهنگی کشور تاکید کرد و افزود: دادستان تهران اعلام کرد که ۲۶ دستگاه فرهنگی که بودجه فرهنگی دریافت می‌کنند نحوه مصرف بودجه خود را توضیح دهند. معاونت فرهنگی وزارت علوم به عنوان اولین دستگاه آمادگی دارد که نحوه استفاده از بودجه خود توضیح دهد.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه میزان حمایت از تشکل‌های انقلابی در دولت یازدهم بیش از دو و نیم برابر شده است، افزود: تشکل‌های علمی نزدیک به ۵۰ درصد رشد داشته‌اند. همچنین در حوزه آزاداندیشی تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است. در طول سال گذشته میزان برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه رشد ۲۰ درصدی داشته اما مطالبه ما بیش از میزان است.

استقبال جامعه دانشگاهی از منشور حقوقی دانشجویی

هاشمی در ادامه با اشاره به تدوین منشور حقوقی دانشجویی توسط معاونت فرهنگی وزارت علوم اظهار کرد: این منشور هم در سایت معاونت فرهنگی وزارت علوم قرار دارد و هم به صورت کتابچه قابل دسترسی است. هدف معاونت فرهنگی وزارت علوم آشنایی جامعه دانشگاهی با حقوق قانونی و بهره‌گیری از ادبیات قانونی در دانشگاه‌ها بود.

وی افزود: معاونت فرهنگی وزارت علوم برای بازنشر و توسعه این منشور تلاش می‌کند و در آغاز هر سال تحصیلی این منشور را مجدداً منتشر می‌کند. البته باید گفت جامعه دانشگاهی هم از این منشور استقبال کرده است و دانشجویان به استناد این منشور ما را مورد نقد قرار می‌دهند.

هیچ مجوزی برای برگزاری اردوهای مختلط صادر نشده است

معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه با اشاره به اخباری مبنی بر برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما از نقد استقبال می‌کنیم اما همواره توصیه می‌کنیم که افراد از سیاه‌نمایی بپرهیزد. نقش اخبار کذب حرام و به ضرر جامعه است. در حالی که توجه به اشکالات و نقد آنها و انعکاس دادن آنها به مسؤلین ضرورت دارد.

هاشمی افزود: چنانچه اردو یا سفر علمی حاشیه داشته باشد وزارت علوم حتما با آن برخورد می‌کند. اما باید گفت تا الان هیچ مجوزی برای برگزاری اردوهای مختلط صادر نشده است.

ادامه دارد…