عضو هیأت‌ مؤسس مجمع خیرین دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که هم‌اکنون در حال ارسال مدارک به سازمان ثبت اسناد برای ثبت رسمی این مجمع هستیم که فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کند، گفت: تاکنون ظرفیت‌های دانشگاه برای خیرین ناشناخته بوده و ما باید ظرفیت‌های دانشگاه را به این افراد بشناسانیم.

دکتر منصور مرعشی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مجمع خیرین دانشگاه شهید چمران اهواز از حدود ۲ سال پیش و با موافقت سرپرستی وقت این دانشگاه کلید خورد اما پس از برگزاری چندین جلسه با خیرین مدرسه‌ساز استان روند تأسیس این مجمع تداوم پیدا نکرد.

وی افزود: پس از مطرح کردن موضوع با ریاست جدید دانشگاه و استقبال وی از این اقدام، جلساتی با مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان برگزار شد که منجر به راه‌اندازی یک مجمع عمومی معرفی هیأت‌مؤسس در بهمن‌ماه گذشته شد؛ همچنین مجمع هیأت امنا اسفندماه ۹۴ برگزار شد که پیرو آن هیأت‌مدیره این مجمع نیز انتخاب شدند.

عضو هیأت‌مدیره مجمع خیرین دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: اعضای هیأت‌مدیره این مجمع اعضای هیأت‌علمی دانشگاه و افراد خیر استان هستند. هم‌اکنون در حال ارسال مدارک به سازمان ثبت اسناد هستیم که فرآیند ثبت رسمی این مجمع به انجام برسد و به‌طور رسمی آغاز به فعالیت کند.

مرعشی با اشاره به اهداف این مجمع، عنوان کرد: عمده هدف این است که از توانمندی‌های افراد خیر و نیکوکار چه به شکل مادی یا معنوی در راستای تقویت و حتی گسترش زیرساخت‌های آموزش عالی استان استفاده کنیم؛ همچنین در کنار فعالیت‌های عمرانی از توانمندی‌های فرهنگی خیرین در سطح دانشگاه استفاده شود. به عبارت دیگر هم از ظرفیت فکری و هم از توانمندی مالی آنان بهره‌برداری شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در اساسنامه مجمع پیش‌بینی شده، این است که این مجمع در کنار فعالیت‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌های مالی، حمایت دانشجویان بی‌بضاعت در قالب کمک‌های قرض‌الحسنه، حمایت از دانشجویان مبتکر و خلاق، پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح دانشگاه، حمایت از پروژه‌های کلان که می‌تواند در جهت توسعه زیرساخت‌های دانشگاه نقش داشته باشند، حمایت از اقدامات فرهنگی و اسلامی در سطح دانشگاه و حمایت از پژوهشگران و نخبگان دانشجویی و دانشگاهی را نیز در برنامه داشته باشد.

رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: پس از ثبت رسمی این مجمع یک فراخوان عمومی در سطح دانشگاه به کارکنان و اعضای هیأت‌علمی اعلام می‌شود که در صورت تمایل مبلغی از حقوق آنان به‌صورت ماهیانه توسط مجمع دریافت شود. قدم دوم نیز این است که با تشکیل جلسات و معرفی بخش‌های مختلف دانشگاه به خیرین، از کمک آنان بهره‌مند شویم.

وی افزود: البته در سال‌های گذشته نیز افراد خیری در زمینه کمک به اهداف دانشگاه فعالیت داشته‌اند اما این فعالیت‌ها پراکنده بوده و قابلیت معرفی یکپارچه را نداشته است؛ در این مجمع هیچ محدودیتی برای عضویت وجود ندارد چراکه این مجمع زیرمجموعه بنیاد خیرین وزارت علوم فعالیت می‌کند.

عضو هیأت‌مدیره مجمع خیرین دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به مجامع خیرین دیگر دانشگاه‌ها، گفت: در استان خوزستان مجمع خیرین دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول به‌طور هم‌زمان با مجمع خیرین دانشگاه شهید چمران تشکیل شد؛ در سطح کشور نیز دانشگاه‌هایی مانند تهران، کاشان، شیراز، زنجان، سمنان و مشهد چنین مجمعی را پیش از این تشکیل داده و فعالیت‌های درخوری انجام داده‌اند.

مرعشی تصریح کرد: وزیر علوم یکی از اولویت‌های کاری خود را حمایت از افراد خیر جهت کمک به دانشگاه اعلام کرده بود که به دنبال آن ستاد خیرین دانشگاه در وزارت‌خانه تشکیل شد؛ همچنین بنیاد خیرین پارک‌های علم و فناوری در سطح کشور ایجاد شد و طی چند سال گذشته بسیاری از دانشگاه‌ها به سمت این فعالیت‌ها هدایت شده‌اند.

وی با بیان این‌که استان خوزستان در زمینه‌ فعالیت‌های خیرین مدرسه‌ساز در سال‌های گذشته از استان‌های برتر بوده است، اظهار داشت: تاکنون دانشگاه برای افراد خیر چندان شناخته نبوده و اکنون ما باید امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه را به این افراد بشناسانیم؛ امیدواریم در سال‌های آینده شاهد افتتاح پروژه‌های مختلفی توسط افراد خیر در دانشگاه باشیم.