رئیس پارک علم و فناوری یزد در نشست امضای تفاهم‌نامه با اداره کل استاندارد یزد، اظهار کرد: وجود استاندارد مناسب، نقش مهمی در تجاری سازی و توسعه فناوری شرکت‌های فناور ایفا می‌کند.

فناوری نرم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، داریوش پورسراجیان در این نشست که در مرکز رشد زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد برگزار شد، با بیان این که هیات رئیسه پارک از پیشنهاد امضای تفاهم‌نامه با اداره استاندارد استقبال کرده است، گفت: بارها پیش آمده که شرکت‌های دانش بنیان استان به علت عدم وجود استاندارد مناسب برای محصولاتشان در پذیرش و  تجاری‌سازی دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.

وی افزود: باید امکان بهره‌مندی از پشتوانه استاندارد به عنوان یک عامل مشوق و پیش ران وجود داشته باشد بنابراین امضای این تفاهم‌نامه یک وضعیت برد – برد برای دو طرف ایجاد می‌کند.

پورسراجیان با بیان این که شرکت‌های پارک می‌توانند در پیشنهاد استانداردهای جدید کمک کرده و پارک نیز امکانات و آزمایشگاه‌های خود را در اختیار اداره استاندارد قرار دهد، تصریح کرد: اگر شرکت‌های پارک بتوانند استانداردهای خود را از این طریق دریافت کنند، قطعاً در تجاری‌سازی و توسعه فناوری موفق خواهند بود.

محمدحسین ماجدی مدیر کل اداره استاندارد یزد نیز در این جلسه با بیان این که اداره استاندارد یک دستگاه کوچک اثرگذار در کشور است که متاسفانه بسیار مغفول مانده است، گفت: در حال حاضر در سطح استان در زمینه استاندارد با مشکلاتی نظیر وضع نامطلوب اقتصادی واحدهای تولیدی، وجود صنایع فرسوده و قدیمی مانند صنعت آجرپزی و به روز نبودن نیروهای انسانی واحدهای صنعتی روبرو هستیم.

وی افزود: این مشکلات نیاز به یک تدبیر فوری در استان دارد و باید بسیاری از استانداردهای موجود متناسب با شرایط صنایع استان بازنگری شود.

ماجدی یکی از حامیان شرکت‌های دانش بنیان در استان را اداره استاندارد دانست و تصریح کرد: اداره استاندارد می‌تواند با همکاری پارک علم و فناوری، استانداردی برای این شرکت‌ها تدوین و آن را ملی کند.

وی با بیان این که یکی دیگر از اقدامات مشترک پارک و اداره استاندارد، فرهنگ سازی و دادن آگاهی به مردم است، گفت: متاسفانه بسیاری از مردم از حقوق خود در زمینه استاندارد محصولات بی‌اطلاع هستند و مدیران صنایع نیز اطلاعاتی به صورت سنتی و گاها اشتباه در این زمینه دارند.

ماجدی ابراز امیدواری کرد: با همکاری پارک بتوان در زمینه‌های تدوین استانداردهای جدید و مسائل فرهنگی و آموزشی، تحولات مطلوبی در استان ایجاد کرد.