معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یزد بر رعایت اخلاق پژوهشی در ارائه پایان‌نامه‌ها و مقالات دانشجویان تاکید کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، معصومه طباطبایی در کارگاه دو روزه‌ای که با موضوع “سرقت علمی” با حضور روسای دانشکده‌ها و مدیران گروه‌های آموزشی در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: مدیران گروه، روسای دانشکده‌ها و کارشناسان پژوهشی باید دقت کامل و لازم را در بررسی و اصالت پایان‌نامه دانشجویان داشته باشند.

وی روسای دانشکده‌ها را نماینده‌ای از بخش‌های آموزش، فرهنگی، دانشجویی و پژوهشی دانشگاه دانست و گفت: همانگونه که روسای دانشکده‌ها بر بخشنامه‌های آموزشی اشراف کامل دارند باید از بخشنامه‌های پژوهشی و سایر بخشنامه‌های دیگر دانشگاه اطلاع داشته باشند تا به موقع بتوانند دانشجویان را راهنمایی و از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کنند.

این عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی یزد، خواستار رعایت اخلاق پژوهشی در ارائه مقالات از سوی اعضای هیأت علمی و دانشجویان شد.

دکتر سید علی المدرسی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز گفت: داوری دقیق در پایان نامه از سوی داوران باعث افزایش ضریب امنیت برگزاری جلسات دفاع شده و کسادی شغل سرقت علمی را منجر خواهد شد.

دکتر حسنعلی مسلمان استاد این کارگاه دو روزه نیز با توجه به شیوه برگزاری جلسات دفاع در خارج از کشور، گفت: در خارج از کشور پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری تا همراه نداشتن برگه گواهی درصد تشابه به داوری ارسال نخواهد شد ولی متأسفانه در ایران هنوز این امر محقق نشده است البته تلاش‌هایی در راستای تولید نرم افزارهای فارسی جستجوگر برای صحت و سقم پایان‌نامه و مقالات ارسالی در حال انجام است.

وی نقش استاد راهنما و داور را در تشخیص اصالت پایان نامه نقشی بی‌بدیل دانست و اظهار کرد: سرقت علمی دزدیدن و به کار بردن کلمات و ایده‌های دیگران به نام خود و یا استفاده از محصولات و آثار  و نوشته‌های دیگران بدون نام ذکر منبع است، حتی یک رونوشت برداشتن از یک مطلب از اینترنت بدون ذکر منبع یک سرقت علمی است.

مسلمان، آفت امروز بازار علم کشور را رواج پایان‌نامه نویسی در کشور که اکثراً کپی‌برداری از نسخه اصلی و کسب مبالغ هنگفت از متقاضیان است، دانست.

در این کارگاه دو روزه، روش‌ها و توصیه‌هایی در باره تشخیص اصالت پایان‌نامه‌ها و راهکارهای دسترسی به این تشخیص مورد بحث و تبادل‌نظر و اطلاع‌رسانی قرار گرفت.