سرپرست سابق دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به اقدامات این دانشگاه در راستای توسعه تعاملات بین‌المللی اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و اقلیم کردستان تفاهم‌نامه‌هایی را امضاء کرده است که در مهر ماه جاری عملیاتی خواهند شد.

محمد اخباری سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر محمد اخباری در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر این که این دانشگاه یک دانشگاه نسل سوم و اولین دانشگاه تقاضا محور کشور است، گفت: وظیفه دانشگاه جامع علمی کاربردی تجاری‌سازی علم، بالندگی شغلی و کمک به توسعه کشور است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۴۷۰ هزار دانشجو در ۱۰۷۰ مرکز دانشگاه جامع علمی کاربردی مشغول تحصیل هستند و حدود ۴۲ هزار مدرس در ۸۰۰ رشته تدریس می‌کنند.

سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان این که ویژگی این دانشگاه این است که بر مبنای آنالیز شغلی رشته‌ها تدوین شده اظهار کرد: زمانی که مسوولیت دانشگاه را در حدود ۱۸ ماه قبل بر عهده گرفتم، دانشگاه جامع علمی کاربردی دو سال بود که در بلاتکلیفی به سر می‌برد و تکلیف ادغام یا عدم ادغام آن با دانشگاه فنی و حرفه‌ای مشخص نبود.

اخباری ادامه داد: با حضور بنده و تاکید وزیر علوم چهار ماموریت به من محول شد که این ماموریت‌ها در حکم سرپرست جدید دانشگاه نیز ذکر شده است. من از این چهار ماموریت سه ماموریت را اساس کار خود قرار دادم.

وی با اشاره به ساماندهی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: یکی از این ماموریت‌ها ساماندهی مراکز علمی کاربردی هزارگانه است که از نظر سطح کیفیت دچار نوسانات بودند.

در این راستا بحث رتبه‌بندی مراکز در دستور کار دانشگاه قرار گرفت و در حال حاضر این رتبه‌بندی مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به ماموریت دیگر خود گفت: یکی دیگر از ماموریت‌های من ارتقاء سطح مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی بود که من در این راستا نیز اقداماتی نیز انجام دادم. به طور کلی حدود ۶۸ هزار مدرس در دانشگاه جامع علمی کاربردی مشغول به تدریس بودند که به کمک دفتر امور مدرسان، این افراد مورد بررسی قرار گرفتند و ۱۸ هزار کد غیر فعال شد. از طرف دیگر از ابتدای سال ۹۴ مرکز تربیت مدرس راه‌اندازی شد و همه مدرسین دانشگاه جامع علمی کاربردی تا پایان سال ۹۵ ساماندهی می‌شوند.

اخباری افزود: بازنگری دوره‌ها و سرفصل‌ دروس از دیگر ماموریت‌های تعیین شده برای این جانب بود که در این راستا نیز اقدامات خوبی انجام شد.

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد: برای نخستین بار در طول ۲۳ سال فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی سند راهبردی این دانشگاه و برنامه جامع عملیاتی آن تدوین شد. همچنین این دانشگاه سعی می‌کند در برنامه ششم توسعه جایگاه واقعی خود را پیدا کند .

سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی از توقف دوره‌ی ۲۰۰ مرکز این دانشگاه خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات دانشگاه جذب خبرگان به عنوان اساتید در این دانشگاه بود ۲ تا ۵ درصد مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی از بین خبرگان انتخاب شده‌اند.

اخباری با اشاره به سیاست وزارت علوم مبنی بر گسترش تعاملات بین‌المللی گفت: یکی از برنامه‌های وزارت علوم دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه و کشورهای استراتژیک است که دانشگاه جامع علمی کاربردی این هدف را به صورت جدی در یک سال گذشته دنبال کرده و در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی با کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و اقلیم کردستان امضاء کرده است که در مهر ماه به مرحله عملیاتی می‌رسد.

وی سخنان خود را با قرائت این شعر به پایان رساند:

زندگی صحنه یکتایی هنرمندی ماست

هر کسی نغمه خود را خود خواند از صحنه رود

صحنه پیوسته به جاست ولی خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد