سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اخباری مبنی بر احتمال ادغام دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای با یکدیگر اظهار کرد: بحث ادغام این دو دانشگاه مطرح نیست اما قرار است بازنگری کلانی در مورد جایگاه دانشگاه‌های مهارتی صورت بگیرد.

دکتر امید معاون وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر محمدحسین امید در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی در جمع خبرنگاران با اشاره به انتصابش به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه گفت:‌خوشبختانه برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی تدوین شده و دکتر اخباری سرپرست سابق این دانشگاه در جهت کیفی‌سازی دوره‌ها و مقاطع تلاش‌های زیادی کرده‌اند.

من هم این برنامه را مطالعه می‌کنم و تیمی که قرار است در راستای تحقق این برنامه فعالیت کند را مورد بررسی قرار می‌دهم. هدف اصلی در این دانشگاه علم به برنامه راهبردی است.

وی با تاکید بر این که برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی در ذیل طرح آمایش آموزش عالی کشور تدوین شده است، گفت: در طرح آمایش آموزش عالی برای هر زیر مجموعه آموزش عالی تکالیفی دیده شده است مسلما در این طرح برای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز تکالیفی تعیین شده است و برنامه راهبردی این دانشگاه در راستای طرح آمایش آموزش عالی تکمیل می‌شود.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر این که این دانشگاه یک دانشگاه شورایی محور است، اظهار کرد: نمی‌توان پذیرفت که دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی بیکار باشند. در این راستا برخی از رشته‌ها باید در این دانشگاه تقویت شوند از طرف دیگر رشته‌هایی در این دانشگاه وجود دارند که صرفا نظری هستند و مشابه این رشته‌ها در دانشگاه‌های نظری نیز وجود دارند. بنابراین تداوم این رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی ضرورتی ندارد.

دکتر امید ادامه داد: واحدهایی که رشته‌های مذکور را ارائه می‌دهند برای ادامه کار خود باید برنامه جدیدی را در نظر بگیرند. حتی ممکن است رشته‌های جدیدی در دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد شده و تداوم پیدا کند. اما این رشته‌ها باید مهارتی، کاربردی و شغل محور باشند و برای آنها در جامعه متقاضی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به لایحه‌ی برنامه‌ی ششم توسعه گفت: در لایحه برنامه ششم نقش ویژه‌ای برای دانشگاه جامع علمی کاربردی دیده شده است این دانشگاه سهم بزرگی برای اشتغال‌زایی و اقتصاد دانش بنیان دارد.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: سرپرست قبلی دانشگاه وظایف دانشگاه جامع علمی کاربردی را دنبال می‌کردند من هم اهداف و وظایف این دانشگاه را پیگیری خواهم کرد.

دکتر امید در ادامه با اشاره به وجود بیش از یک میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ حدود ۴۰۰ هزار صندلی خالی فقط در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک وجود داشت. دلیل این امر هم ظرفیت‌سازی بیش از حد در سالهای گذشته است.

در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد و این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پر نشود.

وی ادامه داد: اما چنانچه رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی به گونه‌ای باشد که به نیاز شغلی جامعه پاسخ دهد دلیلی ندارد که صندلی‌های این دانشگاه خالی بماند.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر این که همه دانشجویان که در دوره‌های مختلف تحصیل می‌کنند از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند، گفت: یکی از برنامه‌های من در دانشگاه جامع علمی کاربردی استقرار نظام جامعه، نظارت و ارزیابی است. همه مراکز باید کنترل شوند من با کسی رودربایستی ندارم و چنانچه مرکزی حداقل‌های لازم را نداشته باشد نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

دکتر امید با بیان این که سرانه هر دانشجو در دانشگاه‌های دولتی حداقل ۱۰ متر مربع است، افزود: مراکز باید حداقل‌های لازم را از نظر کیفیت اساتید، وضعیت فیزیکی ساختمان و غیره داشته باشند البته باید مهلتی به مراکز داده شود تا خود را ارتقاء دهند.

من بیش از یک حقوق مدیریتی دریافت نمی‌کنم

وی در ادامه با اشاره به سمت خود به عنوان معاون اداری مالی وزیر علوم اظهار کرد: وزارت علوم پاک‌ترین قسمت است و من بیش از یک حقوق مدیریتی دریافت نمی‌کنم و این حقوق همان حقوقی است که قبلا به عنوان معاون وزیر دریافت می‌کردم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد من یک سرباز برای نظام و حوزه خدمت آموزش عالی هستم و هر جا که اعزام شوم وظایف خود را انجام می‌دهم.

وزیر علوم از من خواست تا برای ساماندهی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی شوم.

بحث ادغام دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای مطرح نیست

دکتر امید در ادامه با تاکید بر این که بحث ادغام دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی و فنی وحرفه‌ای باید یکدیگر مطرح نیست، گفت: موضوع مورد بررسی این است که دانشگاه‌های مهارتی در برنامه ششم توسعه چه جایگاهی پیدا می‌کنند قرار است در مورد جایگاه این دانشگاه‌ها یک بازنگری کلان صورت بگیرد که معنی آن الزاما ادغام نیست.