قائم مقام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به قطعیت اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری گفت: اجرایی کردن این قانون یکی از بهترین راهکارهای بهبود کیفیت آموزش پزشکی است. بر این اساس تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری در سال آینده بیشتر از ۱۵ درصد اعمال خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن امامی رضوی با اعلام این مطلب به برنامه وزارت بهداشت برای تحول در آزمون دستیاری اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه چهار جوابی بودن یکی از اشکالات عمده آزمون دستیاری بود که این شیوه نمی توانست تمام توانمندی های یک دستیار را ارزیابی کند، لذا از سال ۸۶ مصوباتی را در بحث پذیرش دستیار و در سال  88 نیز طرح مشابه آن مصوب و برای اجرا اطلاع رسانی شد که در نهایت سال ۹۳ پس از ارزیابی های بیشتر و دقیق تر، این فرآیند در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس مصوبه وزارت بهداشت در نتایج آزمون دستیاری امسال سوابق تحصیلی یعنی معدل دوران قبل از کاروزی حدود ۵ و نمره آزمون پیش کاروزی ۱۰ درصد تاثیرگذار خواهد بود.

دکتر امامی رضوی افزود: بر اساس مصوبه پذیرش در آزمون دستیاری امسال ارزیابی صلاحیت بالینی و صلاحیت حرفه ای داوطلبین به عنوان شرط لازم برای کسی که در آزمون پذیرش دستیار نمراتش مورد محاسبه قرار می گیرد در دستور کار خواهد بود که البته ارزیابی صلاحیت حرفه ای فقط برای فارغ التحصیلان سال ۹۵ خواهد بود که در این راستا داوطلبین مدارکشان را به دانشگاه ها تحویل داده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است.

وی اضافه کرد: اینکه در اجرای هر طرحی یک عده موافق و یک عده مخالف باشند طبیعی است اما نمی توانیم صرف موافق یا مخالف بودن عده ای یک تصمیم قانونی را نادیده بگیریم چرا که این تصمیم یک مبنای علمی داشته و هدف آن سنجش تمام حیطه های توانمندی داوطلبین است. در این خصوص معدل دوران تحصیلی و آزمون پیش کارورزی می تواند به ارزیابی جامع یک فرد داوطلب در این مورد کمک کند.

قائم مقام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در ادامه با اشاره به عطف به ماسبق شدن این طرح و با رد استدلال مخالفان مبنی بر اینکه اگر سه سال زودتر از این طرح اطلاع داشتیم طور دیگری خودمان را آماده  می کردیم اظهار داشت: داوطلبین آزمون دستیاری فقط کسانی نیستند که در این سه سال فارغ التحصیل شده اند بلکه ممکن است برخی از سال های خیلی دور فارغ التحصیل شده باشند. بنابراین استدلال این داوطلبین در این مورد محکم نیست.

دکتر امامی رضوی تفاوت بین دانشگاهها در معدل، نحوه نمره دهی و آزمون پیش کارورزی را از دیگر استدلالهای معترضین به این طرح برشمرد و گفت: به کمک مرکز سنجش آموزش پزشکی تمهیداتی در نظر گرفتیم که از جمله آن تراز کردن هر دو بخش است. به این ترتیب که هم آزمون پیش کارورزی بین دانشگاه‌ها و هم معدل های داوطلبین به صورت همسان در نمره ای که تاثیر داده خواهد شد، تراز می شوند. ضمن اینکه استدلال دیگر معترضان مبنی بر عدم روایی و پایایی نمرات در معدل نمرات دانشگاه‌های مختلف مورد قبول نیست چرا که این افراد سطح کیفی آموزش خود ودانشگاه محل تحصیل را زیر سئوال می برند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از دانشجویان در سال آخر تحصیلی به وظایف و کیفیت آموزشی خود بی توجه می شوند همچنین با توجه به تاثیر مهم آزمون دستیاری در سرنوشت افراد، اگر بتوانیم تاثیر سوابق تحصیلی در این آزمون را به میزان معقولی برسانیم، کار مطلوبی صورت گرفته که البته این کار را بتدریج انجام می دهیم و در سال های آینده میزان تاثیر بیشتر از ۱۵ درصد خواهد بود.

قائم مقام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در پایان خاطر نشان کرد: طرح تحول در آزمون پذیرش دستیار باید یک زمانی اجرایی می شد. بنابراین تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری امسال کاملا مثبت است و جای هیچ نگرانی برای داوطلبان وجود ندارد.