سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از افزایش تولید علم برتر در کشور خبر داد و گفت: در بین دانشگاههای ایران، صنعتی شریف بیشترین تعداد مقالات پراستناد را تولید کرده است.

 

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌‍‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی ISI تا تاریخ چهارم تیرماه ۹۵ نشان می دهد که تولید علم برتر در ایران در حال افزایش است. 
دهقانی اظهار داشت: به طور میانگین از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ هر ساله حدود دو میلیون مدرک در پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) نمایه شده اند. در مجموع از سال ۲۰۰۶ تاکنون بیش از ۲۱٫۵ میلیون مدرک در آی.اس.آی نمایه شده است که از آن تحت عنوان تولید علم نام برده می شود. 
وی افزود: از این میزان حدود ۱۹ میلیون مدرک در معتبرترین مجلات بین المللی منتشر و ۴٫۵ (چهار و نیم) میلیون نیز در معتبرترین کنفرانس ها ارایه شده اند. از این تعداد مدرک تنها ۱۲۶ هزار و ۴۲۹ مورد مقالات برتر (پراستناد) هستند که آن را تولید علم برتر می نامند.
سرپرست ISC با بیان اینکه استنادها در دنیای علم مهمترین عامل مرجعیت علمی هستند، تصریح کرد: استنادها بیانگر میزان استفاده از علم تولید شده هستند و هر چقدر مقدارشان بیشتر باشد یعنی میزان اثرگذاری آن علم بیشتر است. مقالات پراستناد هر چند تحت عنوان مقالات یک درصد برتر نیز شناخته می شوند، اما ارقام نشان می دهند که سهم این مقالات از کل مدارک دنیا کمتر از یک درصد است.
وی گفت: سهم ایران از مقالات پراستناد دنیا مرتبا در حال افزایش است. در سال ۲۰۰۶ تنها سه دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید کردیم، اما این رقم در سال ۲۰۱۵ به یک و نیم درصد و در سال ۲۰۱۶ به دو و دو دهم درصد رسیده است.