حسین مومنی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – گرگان – مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات گلستان گفت: مشکل بیکاری فارغ التحصیلان حوزه ICT با حرکت به سمت تولید کسب و کارهای نو و استارت آپ ها تا حدودی برطرف می‌شود.

حسین مؤمنی در رابطه با وضعیت ICT گلستان در سطح کشور به خبرنگار مهر گفت: IDI یک شاخص جهانی برای توسعه ICT است و بر اساس این شاخص گلستان در رتبه ۲۴ کشوری قرار دارد.

مؤمنی افزود: این رتبه برای گلستان خوب نیست و با ریشه یابی که ما انجام دادیم متوجه شدیم در دو شاخص دسترسی به شبکه و تولید محتوای دیجیتال ضعف داریم و در حال تقویت این امر هستیم.

وی با اشاره به فارغ التحصیلان حوزه ICT استان گفت: آمار دقیق فارغ التحصیلان نشان می‌دهد حدوداً ۱۷ درصد دانشجوهای استان در رشته‌های مرتبط با ICT فعالیت می‌کنند و بیشترین آمار بیکاری در کشور نیز مربوط به حوزه ICT است، این در حالی است که اگر ۲۰ کمپانی برتر دنیا را بررسی کنیم ۱۸ مورد از آنها مربوط به حوزهICT  است.

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات گلستان اظهار کرد: یکی از دلایل بیکاری فارغ التحصیلان ما این است که بعد از اتمام دانشگاه در وحله اول به دنبال استخدامی و در مرحله دوم به دنبال تأسیس شرکت کامپیوتری هستند.

مؤمنی با بیان اینکه راه سومی نیز وجود دارد، افزود: آن راه این است که فارغ التحصیلان ما باید به سمت کسب وکارهای نو بروند و همانند چیزی که در دنیا مرسوم است روی ایده‌های نو تمرکزکنند و  فکر خلاقی داشته باشند.

وی با اشاره به مرکزی با عنوان «حمایت ازکسب و کارهای نو» که در وزارت خانه افتتاح شده است، گفت: تصمیم داریم این مراکز را در استان‌های کشور هم اجرا کنیم.

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات گلستان تصریح کرد: این مراکز مانند یکی از مراکزشتاب دهی کمک می‌کنند تا ایده عملی و تجاری سازی شود که لازمه آن این است دانشگاه‌ها و مراکز پارک و علم و فناوری پای کار بیایند تا به نتیجه لازم برسد.