محققان دانشگاه تبریز با طراحی و ساخت دستگاه سیستم ترجیح مکانی ناشی از حرارت کامپیوتری، به روش نوینی جهت مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی نوروپاتی دست یافتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، این دستگاه از سوی انجمن علمی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز و به سرپرستی دکتر عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی و مشاور  انجمن علمی این دانشکده توسط رضا حضرتی و فرزین آذرپی از دانشجویان دوره دکتری عمومی دامپزشکی، در قالب یک پروژه تحقیقاتی سه ساله به نتیجه رسیده است.

دکتر جواد اشرفی هلان، رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در این ارتباط گفت: با ابداع و اختراع این دستگاه که در محل آزمایشگاه فیزیولوژی گروه علوم پایه دانشکده دامپزشکی صورت گرفته، ره آورد نوینی جهت مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی “نوروپاتی” در آزمایشگاه‌های نوروساینس حاصل شده است.

وی افزود: ضایعات ناشی از تصادفات رانندگی، ضایعات عصبی ناشی از جنگ در جانبازان، آسیب‌های عصبی ناشی از سرطان‌ها و تومور ها، دیابت و داروهای شیمی درمانی، از جمله عوامل ایجاد درد نوروپاتیک به شمار می‌آیند که در نوع خود از طاقت فرساترین انواع درد بوده که مکانیسم مشخصی برای درک آن ارائه نشده است.

رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، با بیان اینکه در حال حاضر تکنیک دقیق و قابل اعتمادی برای ارزیابی واقعی آلودینی سرمایی در مدل حیوانی درد نوروپاتیک جهت بررسی کارآمدی داروهای موجود و جدید ارائه‌شده وجود ندارد و روش‌های موجود فاقد دقت و کارآمدی لازم هستند، یادآور شد: در این راستا معرفی تکنیک و ابزاری که بتواند بدون دخالت انسان بر روی حیوانات مدل، میزان آلودینی سرمایی را بصورت اتوماتیک تشخیص داده و اثر داروهای مختلف را بر میزان تخفیف آن بیازماید، بسیار مهم و ارزشمند می‌نمود.

وی در ادامه با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در بحث تولید داخلی و ایفای نقش دانشگاهیان در اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که هزینه تولید این دستگاه در مقایسه با راه‌اندازی تکنیک‌های ارائه شده قبلی بسیار کمتر است و دانش تولید آن نیز کاملا بومی بوده و از وسایل ساخت داخل برای تولید آن استفاده شده است.

دکتر اشرفی هلان با بیان ابعاد مختلف این طرح به کاربردهای صنعتی این اختراع اشاره کرد و گفت: از این سیستم می‌توان در دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و نیز شرکت‌های داروسازی، جهت بررسی کارایی داروها در تخفیف درد نوروپاتیک و نیز جهت انجام مطالعات پایه‌ای در شناخت پاتوفیزیولوژی انواع مختلف دردهای نوروپاتیک بهره برد.

دکتر اشرفی هلان با اشاره به معایب روش‌های پیشین نیز گفت: از مزایای این اختراع نسبت به سایر روش‌های استفاده شده در دنیا می‌توان به موارد بکارگیری کامپیوتر، استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی قابل کنترل، قابلیت بررسی پارامترهای بیشتر، حذف عامل آزمونگر انسانی، کاهش استرس حیوان در محیط آزمون، ایجاد آزادی عمل و حرکت آزادانه برای حیوان که همگی موجب حصول نتایج یکدست‌تر، قابل اعتماد و با حداقل خطا شده است و مهمتر این‌که از آن میتوان در گونه‌های مختلف حیوانی بهره برد، اشاره کرد.

دکتر عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به اینکه دردهای نوروپاتیک از انواع درد مزمن طبقه بندی شده بوده و می‌توانند موجب آزار طولانی مدت فرد مبتلا شوند، اضافه کرد: یکی از علایم بالینی درد نوروپاتیک، آلودینی سرمایی است که پدیده‌ای دردناک بوده و متعاقب آسیب اعصاب محیطی و مرکزی موجب ایجاد درد در افراد مبتلا در رویارویی با محیط دمایی خنک و یا سرد می‌شود.

مشاور انجمن علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، تصریح کرد: درد نوروپاتیک از جمله دردهای مزمنی بوده که تا آخر عمر فرد مبتلا می‌تواند موجبات ناراحتی و دپرسیون بیمار و کاهش توانایی‌های حسی، حرکتی و عملکردی او شود. همچنین با توجه به روند مزمن درد، درمان با داروهای مخدر و نیز داروهای رایج ضد درد به دلیل اعتیاد و عوارض دارویی برای افراد مبتلا وجود ندارد که با این اختراع مطالعه در خصوص عوارض و راه‌های درمان ممکن خواهد بود.

بر اساس این گزارش، این اختراع به شماره ۸۸۰۴۰ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.