رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به انجام فعالیت‌های فرهنگی در این دانشگاه اظهار کرد: افرادی که به نظام اعتقاد ندارند یا ارزش‌های نظام را زیرسوال می‌برند جایگاهی در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه ندارند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در ایسنا

دکتر حسین سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با جامعه دانشگاهی گفت: به نظر من مهمترین بحثی که رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح کردند نگاهی بود که باید به افق آینده کشور داشته باشیم و بررسی کنیم که کشور ایران در آینده باید چگونه کشوری باشد تا دانشگاه ها نیروهای انسانی را در این راستا تربیت کنند.

وی افزود: اگر کشور ایران می‌خواهد در آینده یک کشور ثروتمند، آرام، امن، با ارزش‌های دینی و مستقل باشد باید نیروهایی را تربیت کند که بتوانند به این ویژگی‌ها تحقق بخشند و ماموریت دانشگاه‌ها ایجاد فضای امن و آرام برای افرادی است که بتوانند آرامش را در فضای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند ، توانمندی‌های علمی و اجرایی داشته باشند ،مسائل جامعه خود را به خوبی بشناسند و بتوانند با ابزار علم این مسائل را حل کنند. این افراد باید دارای ارزش‌های دینی و اعتقادات اسلامی در ساختار شناختی خود باشند و از کشمکش بیهوده برای اینکه جامعه را به سمت تنش‌های بیهوده ببرند، پرهیز کنند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در محیط دانشگاه باید خلاقیت وجود داشته باشد، افزود: در محیط دانشگاه باید تضارب آرا وجود داشته باشد اما این تضارب آرا نباید به گونه‌ای باشد که خطوط قرمز را زیر پا بگذارد. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین تاکید کردند که باید روابط دیپلماسی علمی خود را ارتقاء دهیم اما باید مواظب خطرات موجود در این زمینه باشیم تا این خطرات نه تنها مانع از گسترش دیپلماسی علمی و ارتباط نزدیک با جوامع علمی دنیا نباشد بلکه زمینه‌ای را برای خلاقیت و اتکا به خود آماده کند. فحوای اصلی کلام مقام معظم رهبری این بود که دانشگاه‌ها باید با نگرش آینده‌نگارانه و آینده‌پژوهانه سمت و سوی خود را دقیقاً مشخص کنند.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد برگزاری اردوهای مختلط اظهار کرد: برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه علامه طباطبایی ممنوع است و تاکنون هیچ اردوی مختلطی در سال‌های اخیر در این دانشگاه برگزار نشده است. با این وجود برنامه‌های فرهنگی بسیار خوبی در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و خوابگاه‌های این دانشگاه برای دانشجویان برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه برنامه‌های فرهنگی این دانشگاه با توجه به آرمان‌های موجود مطلوب نیست، گفت: دانشگاه علامه باید بیشتر در زمینه‌های فرهنگی فعالیت کند. در این راستا معاونت فرهنگی دانشگاه  برنامه راهبردی برای تحقق اهداف فرهنگی دانشگاه در نظر گرفته است که باعث گسترش فضای نقد و نظریه‌پردازی می‌شود، بینش دینی و فعالیت‌های قرآنی را افزایش می‌دهد و  یک فضای امن و آزاد برای تضارب آرا بین دانشجویان ایجاد می‌کند.

وی افزود: ما معتقد نیستیم که دانشگاه باید فضای تضارب بین جناح‌ها و تشدید تضارب جناح‌ها باشد. همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند خط قرمز ما این است که افرادی که به نظام اعتقاد ندارند یا ارزش‌های نظام را زیرسوال می‌برند جایگاهی در فعالیت فرهنگی دانشگاه علامه ندارند.