نقشه جامع علمی کشورسایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع علوم انسانی گفت: در این بخش نیاز به یک حرکت جدی‌تر داریم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، جلسه ۸۱ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درمحل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه تعدادی از اعضاء به بیان نظرات خود پیرامون نحوه تصویب «سند پیوست فناوری» پرداختند و خواستار هماهنگی بیشتر بین نهادهای مسئول در این زمینه شدند.

مخبر دزفولی دراین خصوص افزود: موضوع پیوست فناوری برای کشور یک موضوع حیاتی است و دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه باهمه توان وارد میدان شوند.

دستور نخست جلسه، بررسی گزارش رتبه بندی پایگاه «لایدن» پیرامون رشد علمی کشورمان و برخی از کشورهای منطقه بود که توسط دکتر تهرانچی، رئیس دانشگاه شهید بهشتی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به حضور ۱۴ دانشگاه کشورمان در میان دانشگاه‌های برتر آسیا اعلام شد در سال ۲۰۱۴ کشور عربستان سعودی رتبه نخست را در ارائه مقالات علمی در آسیا به خود اختصاص داده است.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به آمار ۵ ساله اخیر از تولیدات علمی برخی از دانشگاه‌های کشور، ریشه‌یابی علت برخی از توقف‌ها در روند تولید علمی این دانشگاه‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است:

تکیه برخی از کشورهای منطقه بر ظرفیت‌های اتباع سایر کشورها در تولید علم، رصد و پایش فعالیت‌های علمی در برخی کشورهای منطقه، اعتبار سنجی و صحت آزمایی برخی آمارهای ارائه شده در پایگاه علم سنجی، برنامه ریزی برای چگونگی حضور علوم انسانی در رتبه‌بندی‌های بین المللی، در نظر گرفتن آمارهای بین‌المللی در آمایش بخش‌های مختلف آموزش عالی و مطالعه تطبیقی و جمع‌بندی میان گزارش علم‌سنجی در همه پایگاه‌های معتبر جهانی.

پس از سخنان اعضاء مخبر دزفولی گفت: برخی از موارد مطرح شده در این گزارش هشدار برای جریان علمی کشورمان است.

وی افزود: هدف برخی از کشورهای منطقه از دوپینگ علمی و آمارسازی، تضعیف ایران به عنوان پایگاه اسلام عزت بخش ناب محمدی(ص) است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همانگونه که برخی از کشورهای منطقه در عرصه سیاست، ورزش و … معارضه جدی با جمهوری اسلامی در پیش گرفته اند، در حوزه تولید علم هم با این نگاه پیش می‌‌‌روند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع علوم انسانی گفت: در این بخش نیاز به یک حرکت جدی‌تر داریم.

وی همچنین با اشاره به موضوع علوم پایه افزود: در بخش علوم پایه به عنوان ریشه علوم کاربردی حتما برنامه‌ریزی لازم است تا دانشجویان برای تحصیل در این بخش اشتیاق داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنان خود خواستار توجه بیشتر سازمان مدیریت و برنامه ریزی به بخش علم و فناوری شد.