رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر فرمایشات رهبری در خصوص تقویت انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها گفت: فعالیت‌های سیاسی دانشجویان در دانشگاه‌ها هیچ منعی ندارد، اما در این فعالیت‌ها نباید خط قرمزهای نظام نادیده گرفته شود.

دکتر سید جواد حاجی میراسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشگاهیان گفت: هر زمانی که خدمت رهبری می‌رسیم فرمایشات ایشان درخصوص دانشگاه برای ما فصل‌الخطاب است و راهنمایی‌هایی که می‌فرمایند بدون نقص است و در این نشست ها بسیاری از خط مشی های دانشگاه‌ها و دانشگاهیان  روشن می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در نشست دانشگاهیان با مقام معظم رهبری که یکی از جلسات با ارزش بود صحبت‌های مفیدی در خصوص چگونگی تربیت دانشجویان و نیروهای فعال که آینده سازان کشور هستند مطرح شد. همچنین در این نشست ایشان بسیار نگران کند شدن روند پیشرفت علمی در کشور بودند و توصیه‌هایی نیز برای عقب نماندن از جوامع پیشرفته جهانی و جبران عقب‌ماندگی‌های تحمیلی طی ۶۰ سال اخیر، ایراد نمودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درخصوص موضوعات فرهنگی و شاخصه های مربوط به آن در دانشگاه ها نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه مسائل فرهنگی و شاخصه‌هایی نظیر تقویت دین‌داری، هویت ایرانی و اسلامی دانشجویان نهایت دقت را در انتخاب اعضای هیات علمی اعمال می کند به طوری که اعضای هیات علمی بسیار متدین و با سواد در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.

به گفته وی، یکی از برنامه‌های بسیار مهم و مفید فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعزام حدود ۵۰۰ دانشجوی علاقه‌مند به عتبات عالیات بود که خوشبختانه این دانشجویان پس از برگشت دچار یک تحول بسیار جدی و مثبت شدند. بنابراین سعی می‌کنیم تمام نکاتی که از نظر فرهنگی، اخلاقی اجتماعی برای دانشجویان به عنوان آینده‌سازان کشور مفید هستند را انتقال دهیم.

 دکتر حاجی میراسماعیلی با اشاره به ضرورت فعالیت‌های سیاسی دانشجویان در دانشگاه گفت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند فعالیت‌های سیاسی دانشجویان در دانشگاه‌ها بسیار لازم است اما اگر قرار باشد گروهی اصل نظام را به چالش بکشند در مقابل آنها خواهیم ایستاد. خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی ایران این خط قرمزها از سوی مسؤلان و دانشجویان رعایت می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه برنامه‌های آموزشی این دانشگاه در راستای دستیابی به توسعه است، افزود: این دانشگاه در حوزه آموزش فعالیت‌های مفید دانشگاه‌های دیگر را به عنوان الگو انتخاب کرده است، به طوری که در شورای آموزشی دانشگاه طرح‌های خوبی نیز برای تحول و تنوع در موضوع آموزش انجام گرفته است. همچنین توجه به حرکت دانشگاه به سوی تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم که براساس آن دانشگاه‌هاباید مستقل و هیچ ارتباط مالی با دولت نداشته باشند نیز در دانشگاه علوم پزشکی ایران بطور جدی دنبال می شود.

دکتر حاجی میراسماعیلی در ادامه تاکید کرد: یکی از اقدامات خوبی که در این دانشگاه اخیراً انجام شده است دریافت مجوز راه‌اندازی اولین پارک علم و فناوری سلامت در منطقه ملارد است که با راه‌اندازی این پارک شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی شروع به فعالیت خواهند کرد که می‌توانند از نظر علمی به کشور خدمت کنند و برای دانشگاه نیز تولید ثروت داشته باشند.

وی همچنین موضوع ادغام را مهمترین عامل کاهش روند رشد علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران طی چند سال گذشته دانست و گفت: روند رشد علمی دانشگاه با توجه به شرایط ویژه‌ای که چند سال اخیر پیش آمد تقریباً کند شد. اما با توجه به انگیزه و علاقه‌مندی که اکثریت اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه دارند تقریبا در یک سال اخیر جایگاه خوبی در حوزه علم کسب کردیم اگرچه معتقد هستیم این رتبه برای دانشگاه مطلوب نیست و باید تلاش‌های بسیاری را انجام دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه این دانشگاه  به دلیل مسئله ادغام هنوز با برخی چالش‌ها و مشکلات مواجه است به طوری که با گذشت چندین سال برخی زیرساخت‌های دانشگاه به طور کامل بازسازی نشده و برخی دانشکده‌ها از فضای مناسبی برای آموزش برخوردار نیستند. امیدوارم با کمک‌های وزارت بهداشت و سایر ارگان‌ها پروژه‌های ساختمانی این دانشگاه هرچه زودتر به اتمام برسند.