رییس بنیاد نخبگان استان ایلام بر لزوم راه‌اندازی استارتاپ در حوزه گردشگری به منظور ایجاد کسب و کار در زمینه گردشگری مذهبی، سلامت، غذا و اکوتوریسم تاکید کرد.

نقشه ایلام

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر رضا خانی در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با تاکید بر پتانسیل بالای استان در زمینه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی به خصوص گردشگری مذهبی، سلامت و غذا و همچنین ضرورت و تاکید بر اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان، اظهار کرد: راه‌اندازی کسب و کار و ایده‌یابی کارآفرینی یکی از زمینه‌های توسعه اقتصادی استان است.

وی بر اهمیت فضای کسب و کار و شتاب‌دهی تجاری‌سازی صنایع دستی تاکید و افزود: مسؤولان باید توجه بیشتری به توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی، سلامت و غذا داشته باشند چرا که توجه به مزیت‌های توسعه گردشگری استان و راه‌اندازی استارتاپ گردشگری در ایجاد فضای کسب و کار، پرورش خلاقیت، تکمیل چرخه ایده و ایده‌پردازی بر توسعه کسب و کارهای کوچک، ارزان قیمت و پایدار، کسب و کارهای خانگی، صنعت گردشگری و زیرساخت‌های گردشگری تاثیرگذار خواهد بود.

رییس بنیاد نخبگان استان ایلام با بیان ضرورت آماده‌سازی زمینه برگزاری رویدادهای کارآفرینی در استان، بر تعامل و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در برگزاری رویداد استارتاپ تاکید و آمادگی این بنیاد را جهت جذب منابع از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد.

خانی با اشاره به استقبال از بررسی و امکان‌سنجی توسعه صنایع و مشاغل حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در استان با رویکرد تجاری سازی، گفت: آمادگی این بنیاد را جهت همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اعلام می‌کنیم.

وی بر لزوم ایجاد کارگروه گردشگری و توریسم مذهبی ذیل شورای علمی بنیاد نخبگان استان ایلام تاکید و عنوان کرد: بررسی و امکان‌سنجی توسعه صنایع و مشاغل حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در استان باید با رویکرد تجاری سازی باشد.

عبدالمالک شنبه‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز در این نشست ضمن استقبال از راه‌اندازی استارتاپ در حوزه گردشگری استان، بر حمایت از ایده‌های منتخب در رویدادهای کارآفرینی تاکید کرد.

وی با فرا دستگاهی خواندن مقوله گردشگری؛ همکاری و حمایت همه دستگاه‌های اجرایی را خواستار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در استان به دلیل جغرافیای مناسب، مناطق بکر طبیعی و زیبا، جاذبه‌های ارزشمند تاریخی و تنوع در صنایع دستی بر وجود زمینه‌های متعدد برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری تاکید کرد. 

شنبه‌زاده با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان استان در زمینه جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی، گفت: برنامه‌ریزی‌های اصولی در زمینه ایجاد مجتمع‌های اقامتی و تفریحی، پارک‌های سلامت، ایجاد خانه‌های اقامت روستایی و احیای بناهای تاریخی در استان ضروری است.

وی راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی، ایجاد کمپ‌های گردشگری و تأسیس هتل را از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مطرح بخش گردشگری استان دانست و اظهار کرد: عدم معرفی مناسب فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پتانسیل‌ها و قابلیت‌های استان از مشکلات اصلی بخش گردشگری استان است.