مدیر کارگروه سیاستگذاری و مطالعات راهبردی ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته از تدوین نقشه راه ملی صنعت ساخت افزایشی (چاپگرهای سه بعدی) خبر داد و گفت: عمده فعالیت‎های انجام شده در زمینه چاپگرهای سه بعدی فناوری‌های ساده و ابتدایی است و کمتر بر روش‌های پیشرفته با کارایی بالا تمرکز شده ‌است.

چاپگر زیستی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، جواد مشایخ، تمرکز  فعالیت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته را تدوین اسناد راهبردی میان مدت و بلند مدت در حوزه‌های مختلف دانست و افزود: تدوین نقشه راه فناوری نمونه‌ای از این اسناد است علاوه بر آن تجزیه و تحلیل واقعیت‌های موجود، شناسایی چالش‌ها و مشکلات بخشی، گردآوری آمار و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی مورد نیاز جهت سیاستگذاری مؤثر، پایش تحولات و روندهای داخلی و بین‌المللی در حوزه مواد و ساخت پیشرفته نیز بخش دیگری از وظایف این کارگروه است.

وی با تاکید بر این که این ستاد در زمینه چاپگرهای سه بعدی، تدوین نقشه راه ملی صنعت تولید افزایشی (چاپگرهای سه بعدی) را در دست انجام دارد، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد فعالیت‌های پراکنده‌ای در این حوزه انجام شده اما تاکنون برنامه دقیق و مشخصی برای این صنعت مهم و نوظهور در کشور وجود نداشته است.

مشایخ، با بیان اینکه با تدوین این نقشه راه، ترازیابی از وضعیت داخلی عرصه تولید افزایشی در کشور انجام می‌شود، ادامه داد: بنابراین با تدوین این نقشه راه نقاط قوت و ضعف کشور در این حوزه شناسایی می‌شود تا بر اساس آن برای تقویت و رفع مشکلات اقداماتی سازماندهی شود.

مدیر کارگروه سیاستگذاری و مطالعات راهبردی ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته نگاه کل نگر مبتنی بر زنجیره ارزش را برای مدیریت این فناوری در کشور ضروری دانست و اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر تلقی از صنعت تولید افزایشی در کشور در حد یک دستگاه چاپگر سه بعدی تنزل یافته است در حالی که این فناوری زنجیره‌ای شامل حلقه‌های مختلف تأمین مواد اولیه، مدل‌سازی سه بعدی، سامانه چاپگر سه بعدی، فرایندهای تکمیلی و تحقیق و توسعه برای پاسخگویی به نیازهای اختصاصی مشتریان است.

وی با بیان این که باید به تمامی این اجزا توجه کرد در غیر این صورت این فناوری به طور نامتوازن در کشور شکل خواهد گرفت، یادآور شد: به عنوان مثال در یکی از مراکز علمی کشور دستگاهی با هزینه بالا خریداری شده اما به این دلیل که مواد اولیه مورد استفاده دستگاه را نمی‌توانند تأمین کنند دستگاه بدون استفاده مانده است.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه متوازن این فناوری در کشور تدوین نقشه راه ملی ضروری است، اضافه کرد: صنعت تولید افزایشی در دنیا در حال توسعه و پیشرفت است و در ستاد نیز در تلاش هستیم تا با تدوین نقشه راه این حوزه، اولویت‌ها و مسیرهای تحقق آنها را مشخص کنیم تا با این فناوری برخورد منطقی داشته باشیم.

مشایخ درباره جایگاه کشور در صنعت تولید افزایشی گفت: مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور به این فناوری ورود کرده‌اند و تحقیق و توسعه در مورد این فناوری در جریان است. اما اغلب این تحقیقات در راستای علاقه و توانمندی‌های شخصی محققان داخلی قرار دارد. از سوی دیگر برخی از شرکت‌های داخلی اقدام به ساخت چاپگرهای سه بعدی و دستاوردهای قابل قبولی ارائه کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که عمده این فعالیت‌ها در زمینه فناوری‌های ساده و ابتدایی این حوزه است و کمتر بر روش‌های پیشرفته با کارایی بالا تمرکز داشته‌اند، اظهار کرد: برخی کاربران این فناوری نیز به تأمین سامانه‌های چاپگر سه بعدی از سازندگان خارجی مبادرت کرده‌اند. مجموعه اقدامات صورت گرفته در کشور امیدوار کننده است ولی قطعا نیاز به هدایت و جهت دهی مناسب دارد تا نتایج بهتر با قابلیت پاسخگویی به نیازهای واقعی صنعت حاصل شود.

وی خاطرنشان کرد: صنعت تولید افزایشی در دنیا در حوزه‌های مختلفی همچون صنایع هوایی، فضایی، خودروسازی، قالب سازی، و پزشکی کاربرد یافته است.