دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در زمینه افزایش بازده انرژی،گفت: در راستای ایجاد کسب و کار جدید برای بهینه‌سازی انرژی اقدام به  فعال کردن پتانسیل‌های محلی و ملی و بین‌المللی می‌شود.

بازدید خبرنگاران از طرح افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فراورده در پالایشگاه بندر عباس

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، یدالله سبوحی با اشاره به میزان مصرف انرژی در حوزه نفت و گاز افزود: مصرف نفت و گاز در بخش‌های اقتصادی اجتماعی، با تولید و پخش گازهای گلخانه‌ای و سایر آلاینده‌های هوا، آب و زمین همراه است و هر گونه کاهش در مصرف انرژی با محدود کردن تخریب منابع و همچنین کنترل و کاهش تولید و پخش آلاینده‌های زیست محیطی همراه است. 

وی پتانسیل بهینه‌سازی انرژی در کل جهان را حدود ۷ میلیارد تن دانست و ادامه داد:  میزان این رقم بسیار قابل توجه است و در حدود ۳۰ برابر مصرف انرژی اولیه در کشور ما به شمار می‌رود.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی با اشاره به پتانسیل بهینه‌سازی انرژی در میان مدت و بلند مدت اظهار کرد: پتانسیل بهینه‌سازی انرژی در میان مدت ۴۲۰ میلیون بشکه و در بلند مدت ۷۶۰ میلیون بشکه نفت در سال است. بالفعل شدن این حجم عظیم منابع از انرژی می‌تواند کاهش هزینه تولید در کشور و رشد سریع اقتصاد و همچنین کاهش تخریب محیط زیست را به همراه داشته باشد.

به گفته وی بیش از ۹۵ درصد مصرف انرژی کشور مربوط به نفت و گاز است.

سبوحی بهینه سازی انرژی را یکی از مولفه‌های اساسی برای افزایش پتانسیل‌ها و  توسعه کشور و ارتقاء توانمندی اقتصادی کشور ذکر کرد و ادامه داد: بهینه سازی انرژی مستلزم توسعه کسب و کارهای جدید مبتنی بر دانش فنی و توسعه و کاربرد فناوری‌های کارآمد انرژی با بازده بالا است.

دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست اضافه کرد: برای تحقق این امر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی در نظر دارد در راستای ایجاد کسب و کار جدید برای بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش‌های اقتصادی واجتماعی اقدام به  فعال کردن پتانسیل‌های محلی و ملی و بین‌المللی کند؛ چرا که  توسعه کسب و کار دانش‌بنیان به منظور ارتقاء بهره‌وری انرژی است.