دبیر علمی کمیته تخصصی بتن لرستان از عدم توجه به عمل آوری صحیح بتن در پروژه‌های ساختمانی استان گلایه کرد.

بتن سبز

علیرضا مقسمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: لرستان امروز به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده و این فرصتی است که بایستی مغتنم شمرده شود.

وی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم ساختن ساختارها در برابر هرگونه تنش و التهاب احتمالی در عرصه‌های مختلف خارجی و داخلی است.

مشاور فناوری بتن معاون عمرانی استاندار لرستان تصریح کرد: قطعاً  یکی از شاخص‌های اصلی اقتصاد مقاومتی، توجه دادن صاحبان سرمایه و نیروی کار به عنوان تولیدگران کشور، به اهمیت والای تولید ملی است و پر واضح است که صنعت ساختمان یکی از پر اهمیت‌ترین صنایع در این راستاست که بایستی به دقت جهت مقاوم سازی و پایایی آن عمل کرد و از اتلاف سرمایه در این حوزه جلوگیری کرد.

مقسمی اضافه کرد: با کمال تاسف کیورینگ بتن که یکی از اصلی‌ترین مراحل توجه به این ماده پرمصرف ساختمانی است در لرستان به فراموشی سپرده شده است و در بازدیدهای متعدد، اغلب مشاهده می‌شود که توجه لازم به عمل‌آوری بتن وجود ندارد.

وی بیان کرد: منظور از عمل‌آوری بتن توجه لازم به بتن تازه‌ای است که در شرایط مختلف کارگاهی استفاده می‌شود و دقیقا مشابه یک نوزاد تازه متولد شده نیازمند مراقبت از تابش مستقیم آفتاب، وزش باد و گرد و غبار است چرا که تمام موارد ذکر شده بر روی دوام و پایایی آن تاثیر سوء دارد.

دبیر علمی کمیته تخصصی بتن لرستان با گلایه از نهادهای متولی آموزش مهندسین ناظر، افزود: متاسفانه نهادهایی که به عنوان متولی پویایی و رشد فنی مهندسین ناظر، پیمانکاران و فعالان ساختمانی و آشنایی بیشتر این عزیزان با علوم و تکنولوژی‌های روز دنیا مسوول هستند، حداقل در دوسه سال اخیر هیچ‌گونه دوره آموزشی در این زمینه برگزار نکرده‌اند.

مقسمی اظهار کرد: این در حالیست که روزانه هزاران مترمکعب بتن در سراسر استان به طرق مختلف تولید و مصرف می‌شود ولی لرستان به نسبت سایر استان‌ها از وضعیت راضی کننده‌ای در ارتباط با برگزاری دوره‌ها و همایش‌های لازم در زمینه‌های جوش، بتن و …که باعث رشد و بروز شدن مهندسین می‌شود ابداً برخوردار نیست!

عضو ایرانی موسسه بین المللی ترمیم بتن، گفت: در حال حاضر و در تمام دنیا توجه اصلی به مراحل اولیه انتخاب مصالح، تولید و انتقال بتن است چراکه پس از گذر از مرحله استقرار بتن و سخت شدن آن، ترمیم و اصلاح معایب آن پروژه را متحمل هزینه زیادی کرده و در بسیاری از موارد نیز عدم آموزش یا آموزش غلط فعالان ساختمانی باعث شده روش‌های غیرعلمی و نامناسبی برای ترمیم سازه‌های بتنی معیوب اتخاذ شود که در هیچ آیین نامه‌ای درج نشده و باعث بدتر شدن وضعیت سازه می‌شود.