رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دستاوردهای دانشگاه‌ها باید در جهت رفع نیازهای کشور باشد، گفت: دانشگاه تهران سعی دارد آیین‌نامه‌ها و برنامه‌ها را هم‌راستا با توسعه علمی تدوین کند و بر کیفیت مقالات بیش از گذشته توجه خواهد کرد تا مقالات دانشگاه تهران مورد ارجاعات جهانی قرار بگیرند. نکته دیگر که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند بحث تبادلات بین‌المللی بود. گسترش تبادلات بین‌المللی با حفظ چارچوب‌ها و خط قرمزهای نظام نیز جزو برنامه‌های دانشگاه تهران است.

دکتر نیلی

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه دانشگاهی اظهار کرد: فرمایشات ایشان با این سوال که ایران ۲۰ سال آینده چه ایرانی باید باشد، آغاز شد. ایشان شاخص‌هایی را تبیین کردند و فرمودند که نقش اصلی آرمان‌ها برعهده دانشگاه‌ها است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی توسعه علمی کشور را جزو وظایف دانشگاه‌ها عنوان کردند. به نظر من توسعه علمی در ذات دانشگاه‌ها نهفته است و نمی‌توان به نهادی که در آن توسعه علمی رخ نمی‌دهد دانشگاه گفت. بر همین اساس توسعه علمی جزو مهمترین مسائل مورد توجه دانشگاه تهران است. از طرف دیگر دانشگاه تهران علاوه بر توسعه علمی بر کیفیت دستاوردهای علمی نیز تاکید دارد.

نیلی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی بعد تربیتی و توجه به جنبه‌های فرهنگی بود. ایشان تاکید کردند که دانشجویان باید هویت ملی خود را باور داشته و به آن افتخار کنند. دانشگاه تهران سعی کرده با ایجاد فضای مشارکتی بین دانشجویان و اساتید، کمک به تشکل‌های فرهنگی و سیاسی، حمایت از نشریات دانشجویی و غیره به این امر توجه کند.

وی در ادامه از تصویب برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران خبر داد و افزود: یکی از شاخص‌های برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران اخلاق حرفه‌ای و مسؤلیت اجتماعی است که در این راستا سعی می‌شود دانشجویان را با وظایفی که در قبال جامعه دارند آشنا کرد. البته برنامه سوم توسعه دانشگاه اخیراً تصویب شده است و جنبه‌های عملی آن تقویت خواهد شد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در این برنامه سعی می‌شود وجه فرهنگی بیشتر تقویت شود.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به برگزاری اردو در محیط دانشگاه گفت: به دلیل حواشی‌ای که برگزاری برخی از اردوها به همراه دارد، دانشگاه تهران سعی کرده میزان اردوهایی که جنبه فرهنگی و تفریحی دارند را کاهش دهد. اما برخی از بازدیدهای علمی جزو برنامه درسی دانشجویان بوده و دانشگاه ملزم است این اردوها را برگزار کند. با این وجود سعی می‌کنیم تمام ضوابط را رعایت کنیم تا مشکلات به حداقل برسد.