محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی موفق به طراحی شبیه‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ به منظور تعیین موقعیت در طول روز شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حمایت ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه توسعه سامانه ناوبری نجومی نصیر ۱ موفق به توسعه عملکرد این سامانه شدند، در این پژوهش، همزمان با تعیین وضعیت سامانه هوایی، ستاره یاب نصیر ۱ قادر خواهد بود تا تعیین موقعیت را با دقت مناسبی انجام دهد.

از مهمترین مزایای این سامانه جایگزینی سیستم موقعیت یابی جهانی به صورت غیر فعال است، همچنین تعیین موقعیت در ادامه تعیین وضعیت با استفاده از اطلاعات زمان و شیب افق محلی، دقیق‌ترین سامانه‌ تعیین وضعیت ماهواره‌ها و ماهواره‌برها (دقتی بهتر از ۳۰ ثانیه قوسی در هر سه کانال)، تعیین موقعیت با دقتی بهتر از دو متر در شرایط مشاهده سرسو (azimuth)، جایگزینی غیرفعال برای سامانه موقعیت یاب جهانی GPS، بدون تاثیر از اختلالات خارجی از دیگر مزیت‌های ذکر شده برای این سامانه است.

همچنین، ابزار کمک ناوبری برای اصلاح اطلاعات وضعیت سیستم ناوبری اینرسی بر روی ماهواره‌ها، تعیین وضعیت ماهواره یا ماهواره‌بر در حالت گمشده در فضا، امکان تعیین وضعیت و موقعیت در زمان کوتاه (بهتر از دو هرتز)، وزن کم، توان مصرفی پایین و قابلیت مجتمع شدن با سایر سیستم‌های ناوبری و تصویربرداری در طول موج مادون قرمز به منظور عملکرد در روز و شب از دیگر مزایای این طرح است.

بهره‌برداران بالقوه این طرح نیز شامل سازمان صنایع هوایی کشور، پروژه جنگنده به منظور جایگزینی GPS، سازمان صنایع دفاع (ساصد) به منظور تعیین موقعیت و شمال یابی بر روی زمین و توپخانه‌های ارتش، سازمان صنایع هوافضا منظور تعیین موقعیت و شمال‌یابی موشکی و بالستیک، نیروی دریایی ارتش و سپاه به منظور موقعیت‌یابی ناوهای جنگنده و تمام ارگان‌های نیازمند به موقعیت‌یابی که در حال حاضر از اطلاعات GPS استفاده می‌کنند، می‌شود.

شبنم یزدانی، یکی از همکاران طرح شبیه‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ در خصوص وضعیت این سامانه در دیگر کشورها، گفت: در حال حاضر کشورهای آمریکا، کانادا، چین و فرانسه در این زمینه تحقیقاتی داشته‌اند و یک شرکت آمریکایی نیز ادعای ساخت و فروش آن را نیز دارد، ولی در منطقه هیچ کشوری در این زمینه ورود نکرده و ایران اولین کشور است.

وی در توضیح علت عدم تولید نمونه ساخت این سامانه در کشور، گفت: با توجه به اینکه تامین قطعات این سامانه در این فاز از طرح هزینه‌بر است، به همین دلیل ساخت آن صورت نگرفت و فعلا ساخت شبیه ساز را به اتمام رسانده‌ایم و در صورت تامین هزینه می‌توانیم سیستم را نیز بسازیم.

یزدانی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌ایم که امکان ساخت این سامانه در کشور فراهم بوده و فناوری آن مهیا است. به همین دلیل امیدوار هستیم با حمایت‌های آتی بتوانیم نمونه ساخته شده‌ای از این سامانه را تولید کنیم.