معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره بر تاکیدات رهبری درخصوص نقش موثر دانشگاه‌ها در توسعه کشور گفت: در تدوین نقشه علمی کشور جایگاه ویژه‌ای به دانشگاه اختصاص یافته است. بنابراین اگر دانشگاه‌ها استراتژی روشن و مشخصی داشته باشند می‌توانند در رسیدن به این افق موفق شوند.

دکتر باقر لاریجانی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اعلام این مطلب گفت: بیانات رهبری درخصوص نقش دانشگاه‌ها و وظایف آنها در توسعه کشور حاکی از نگاه راهبردی ایشان به توسعه کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان است. چراکه همانگونه که شاهدیم تدوین سند چشم‌انداز  و نقشه علمی کشور برای این نکته تاکید دارد که بتوانیم براساس یک سند مشخص شرکت‌های دانش‌بنیان خود را توسعه دهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه‌ها محور توسعه هستند و با داشتن یک افق روشن می‌توانند قدم‌های استواری در راستای توسعه جامعه بردارند، مطالعات بسیار نشان می‌دهد که گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها می‌تواند دقیقاً با توسعه کشور قرین باشد سیاستی که در وزارت بهداشت نیز به طور جدی دنبال می شود.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: اگر دوره آموزش در دانشگاه‌ها به درستی تصویب و طراحی شود و این دوره‌ها نیز با آموزش ما لینک درستی برقرار کنند می توانند ضمن داشتن استراتژی و چشم‌انداز روشن نقش موثری در تحولات آینده و توسعه کشور ایفا کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اهداف و استراتژی‌های مشخص در رسیدن به توسعه تدوین شده است و اجرای برنامه تحول آموزش پزشکی از مهمترین برنامه‌های آموزشی سال جاری وزارت بهداشت برای دست یابی به توسعه محسوب می شود.

وی همچنین یادآور شد: اگرچه دانشگاه‌های علوم پزشکی امروز با چالش‌های جدی مواجه هستند اما با این وجود سهم رضایت بخشی در تولیدات علمی کشور دارند. به طوری که کشور ما در پایگاه رتبه‌بندی اسکوپوس رتبه ۱۷ و isi رتبه ۲۲  را به خود اختصاص داده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان گفت: توسعه تحصیلات تکمیلی، گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان، بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌های علوم پزشکی و راه‌اندازی دانشگاه مجازی از جمله برنامه‌هایی است که وزارت بهداشت در راستای توسعه کشور انجام خواهد داد.