درپی انتشار گزارشی در سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران مبنی بر اعتراض دانشجویان خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به تشکیل کلاس های درس دانشجویان پردیس بین الملل در مکانی نامناسب، این دانشگاه توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، متن توضیحات روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص گزارش ایسنا http://new.isna.ir/news/95033118291  به این شرح است: “پیرو خبرهای منتشر شده در خصوص ساختمان آموزشی دانشجویان دندانپزشکی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موارد زیر جهت تنویر اذهان دانشجویان و افکار عمومی به استحضار می رسد:

  1. معضلات پردیس های خودگردان و بین الملل دانشگاههای کشور یک مشکل تقریبا عمومی و مسبوق به سابقه است. از همان زمانی که بحث دانشجوی پولی، شبانه و نوبت دوم و سپس خودگردان و بین الملل پیش آمد موضوعاتی از این دست مثل تفاوت و یا تبعیض میان این دانشجویان سراسری در بهره مندی از امکانات و یا فضای آموزشی گریبانگیر فضای آموزش عالی چه در وزارت علوم و چه در وزارت بهداشت بوده است. هم اکنون هم با گذشت سالیان دراز از این طرح مشکلات در اغلب دانشگاههای سراسری در این خصوص به قوت خود باقی است. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم از این قضیه مستثنی نیست و بالطبع در این خصوص مشکلاتی نسبتا مشابه با سایر دانشگاهها دارد که برخی از آنها اساسا هنوز حل نشده باقی مانده است. با این حال وضعیت پراکنش جغرافیایی این دانشگاه مزید بر علت شده است تا گره اینگونه مشکلات همچنان باز نشده باقی بماند. پراکندگی جغرافیایی دانشکده های این دانشگاه در سطح شهر بزرگ تهران باعث شده تا همه امکانات و فضاهای آموزشی دانشگاه علی السویه در اختیار همه دانشجویان چه روزانه و چه غیر روزانه قرار نگیرد. این پراکندگی علاوه بر این تحمیل جابجایی های متوالی درون شهری، عملا باعث عدم تمرکز امکانات می شود و مشکلاتی را در ارایه خدمات مناسب و برابر در حوزه های تغذیه، خوابگاه، امکانات آموزشی، تجهیزات، فضاهای آموزشی، ورزشی، رفاهی و …به همگان ایجاد می کند. هم اکنون برخی از دانشکده های این دانشگاه به دلیل دوری از پردیس اصلی با مسایلی درگیر هستند که گاه ممکن است دانشجویان سراسری مشغول به تحصیل در آنها از دانشجویان پردیس خودگردان و بین الملل نیز گلایه های بیشتری داشته باشند. ممکن است برخی از این مشکلات با سعه صدر و برخی تدابیر موقتی قابل رفع باشد، با این حال و به طور قطع جز با تجمیع همه دانشکده ها و فضاهای آموزشی دانشگاه در محل پردیس اصلی این دانشگاه در منطقه ولنجک قابل حل نیست. خوشبختانه با تلاش های پیگیرانه مدیران دانشگاه در طول یکی دو سال اخیر اغلب مشکلات حقوقی بر سر دراختیارگیری اراضی اطراف پردیس اصلی و تجمیع همه دانشکده ها در آن محل برداشته شده و امیدواریم که در سال جاری بتوانیم بصورت عملیاتی این پروژه بزرگ را کلید زد و این مشکل چند دهه ای دانشگاه را مرتفع سازیم.
  2. به طور قطع تا زمان حل اساسی معضل پراکندگی و ازهم دورافتادگی فضاهای آموزشی دانشگاه، باید به دنبال راه حل های مقطعی و مُسکن بود تا بتوان دردها و مشکلات را کاهش داد. اگر بخواهیم بطور کلان درخصوص پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشجویان آن صحبت کنیم باید بگوییم که با تعطیلی این پردیس در قشم عملا بار مضاعفی به مجموعه آموزشی دانشگاه تحمیل و بالطبع سعی شد تا با استفاده از فضاهای موجود و در اختیار، دانشجویان پذیرش شده ساماندهی شوند. با توجه به معضل اصلی فوق الذکر در دانشگاه بالطبع این دانشجویان نیز از پراکندگی فضاهای آموزشی موجود آسیب دیدند و طبیعی است که گلایه مند باشند. در این خصوص با راه اندازی معاونت بین الملل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سعی شده است تا مرجع مشخصی برای رتق و فتق امور مربوط به این دانشجویان درنظر گرفته شده و پیگیری های بیشتری برای حل مشکلات آنها بعمل آید. خوشبختانه مکان جدیدی برای تجمیع کلاس های دانشجویان پردیس بین الملل انتخاب شده و با راه اندازی آن در آینده ای نزدیک می توان امیدوار بود که بخشی از اینگونه مشکلات مرتفع شود.
  3. ساختمان مربوط به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خیابان جمالزاده البته ماجرای متفاوتی دارد. این ساختمان اساسا متعلق به دانشگاه نیست و با توجه به کمبود فضای آن یک ساختمان استیجاری مجاور نیز به آن اضافه شده است. بنابراین امکان بازسازی آنها نیز وجود نداشته است. این ساختمان ها به زعم خود مسؤلان دانشگاه نیز شایسته و در شأن دانشجویان این دانشگاه نیست و از مدت ها پیش مشکلات مربوط به آن در مسیر پیگیری قرار داشته است. براین اساس در محلی نزدیک به پردیس اصلی دانشگاه در منطقه دربند ساختمان مناسبی تدارک دیده شده است تا بتوان از آن به عنوان کلینیک ویژه دندانپزشکی و ساختمان آموزشی دانشجویان دندانپزشکی پردیس خودگردان استفاده کرد. از آنجا که دراختیارگیری و نیز آماده سازی و تجهیز این ساختمان عملا به طول انجامید تصمیم گرفته شد تا از فضاهای آموزشی دانشگاه تهران که در مجاورت ساختمان مذکور وجود دارد، تا پایان ترم تحصیلی استفاده شود. عکس های منتشر شده از این ساختمان هم اساسا به همان ساختمان استیجاری مجاور اختصاص دارد که بالاجبار به دلیل عدم وجود ساختمان مناسب تر در اطراف مکان فوق الذکر مورد استفاده قرار گرفته بود. بدین ترتیب امید می رود تا با تکمیل فرایند آماده سازی و تجهیز ساختمان دندانپزشکی دربند مشکلات این تعداد از دانشجویان دانشگاه نیز حل شده و شاهد تحصیل آنها در مکانی شایسته و مناسب در ترم های تحصیلی آتی باشیم.
  4. مشکلات وجود دارد و قابل کتمان هم نیست اما اینکه مسئولان دانشگاه از مشکلات خبر دارند و کاری نمی کنند ادعایی به دور از واقعیت است. فرایند حل مشکلاتی که بعضا از سال هایی دور در یک مجموعه دانشگاهی باقی مانده و بر روی هم تلنبار شده است، به سادگی و با صدور یک دستور قابل حل نیست. بعضا مشکلات اداری، بودجه ای و حتی حقوقی و قانونی اجازه نمی دهد تا اینگونه مشکلات فی الفور حل شود. در این شرایط اگر سعه صدر نداشته باشیم و یکطرفه صرفا فقط مشکلات موجود را ببینیم و تلاش های صورت گرفته و موانع موجود برای حل آنها را از پیش چشم دور بداریم، نمی توانیم قضاوتی منطقی و منصفانه داشته باشیم.”