شرکت بلو اوریجین موفق شد موشک بدون سرنشین نیو شفرد خود را برای چهارمین بار به فضا پرتاب کرده و مجددا آن را بر روی زمین فرود بیاورد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، جف بزوس بنیانگذار این شرکت و همچنین رئیس شرکت آمازون قصد دارد پیشگام گردشگری فضایی شده و مشتریان خود را به فضای زیر مداری در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری زمین ببرد.

بلو اوریجین امیدوار است بتواند اولین سفر سرنشین‌دار خود را در دو سال آینده انجام دهد.

این شرکت همچنین به هدف دیگری نیز دست یافت و با موفقیت آزمایش برخورد بخشی از فضاپیما را که برای حمل مسافران تعبیه شده، انجام داد. این کپسول با اینکه یکی از سه چتر نجات آن طی سقوط با مشکل مواجه شد، با موفقیت بر روی زمین فرود آمد.

بزوس یکی از چندین مدیر مورد توجه کنونی مانند الون ماسک، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس و ریچارد برانسون، رئیس شرکت ویرجین گالکتیک است که قصد دارند سفر به فضا را با به میان کشیدن بخش خصوصی به میدان ارزانتر کنند. توانایی فرود و استفاده مجدد از موشک‌ها یک قدم بسیار مهم به سمت این هدف است.

به گفته مهندسان بلو اوریجین، موشک نیو شفرد طوری طراحی شده که بتواند حداقل ۵۰ بار با هزینه ساخت تنها یک موشک به فضا پرتاب شود.

بلو اوریجین و اسپیس‌ایکس هر دو چندین آزمایش فرود موشک را طی یک سال گذشته انجام داده‌اند. اسپیس‌ایکس حتی توانسته دو موشک را پس از ارسال ماموریت‌هایی به مدار دور دست، بر روی یک سکوی کنترل از راه دور دریایی فرود بیاورد. این شرکت قصد دارد پائیز امسال یکی از موشکهای بازسازی شده دراگون خود را مجددا پرتاب کند.