مدیرکل امور نخبگان و دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت بهداشت گفت: آیین‌نامه های فعلی امور نخبگان وزارت بهداشت نتوانسته است رسالت خود را به درستی ایفا کند. سعی داریم در آیین نامه های جدید نخبگانی تربیت شوند که در نظام شایسته سالار بتوانند به نقش‌های فرادستی دست یابند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر شهرام یزدانی در مراسم گردهمایی نخبگان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد، گفت: تقریباً ۱۶ سال است که شورای عالی استعدادهای درخشان در وزارت بهداشت از شورای عالی انقلاب فرهنگی تفویض اختیار شده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف خود را در مدیریت استعدادهای درخشان به دو شورا در وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و وزارت بهداشت واگذار کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در طول این شانزده سال آنچه از نظر تشکیلاتی در حوزه نخبگان در وزارت بهداشت شکل گرفته است راه‌اندازی دفتر استعدادهای درخشان و امور نخبگان است. البته آیین نامه‌هایی که در این زمینه شکل گرفته در دو راند که راند اول آن ۱۶ سال قبل و راند دوم آن ۸ سال پیش به روز شده است.

دکتر یزدانی ادامه داد: در طول ۱۶ سال گذشته مسیر ارتباط با استعدادهای درخشان دانشگاهی به وسیله‌ی آیین‌نامه‌های این مرکز بود. اگرچه این آیین‌نامه ها در زمان خود موثر بودند اما وقتی به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند مشاهده می‌شود که نتوانسته است رسالت‌مدار باشند. یعنی در واقع مسیر و رسالت خاصی برای نخبگان در سطح کشور را تعریف نمی‌کنند.

مدیرکل امور نخبگان و دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت بهداشت همچنین یادآور شد: آیین‌نامه‌های فعلی نخبگان و استعدادهای درخشان وزارت بهداشت عمدتاً آن ملاک‌ها و معیارهایی که باید بر اساس آن افراد را در مرکز استعدادهای درخشان وزارت بهداشت تقسیم کنیم بسیار عینی و سطحی هستند. به عنوان مثال معدل دانشجویان در این آیین‌نامه‌ها موضوعی مهم بود اما افرادی که با عملکرد استثنایی شناخته می شدند در حاشیه قرار می‌گرفتند. در صورتی که ممکن است افراد نخبه معدل بالایی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه بعد از ۱۶ سال امروزه در وزارت بهداشت آیین نامه های استعدادهای درخشان مورد بازنگری قرار می‌گیرند و این بازنگری مطمئناً در راستای مدیریت نخبگان حوزه سلامت و توسعه کشور انجام خواهد شد.

دکتر یزدانی افزود: در آیین‌نامه‌های جدید نخبگان و استعدادهای درخشان وزارت بهداشت تلاش داریم نخبگان را به یک سری نقش‌ها که به آن نقش‌های فرادستی می‌گویند در مقابل نقش‌های فرودستی تربیت کنیم.

البته باید در این راستا شرایط و زمینه‌های لازم در وزارت بهداشت شکل‌ بگیرد به این معنی که صلاحیت‌های لازم برای کسب نقش‌های فرادستی در این افراد ایجاد شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در وزارت بهداشت صورت می‌گیرد نخبگان طی ۱۰ سال آینده بتوانند در نظام شایسته‌سالار به جایگاهی مشخص دست یابند و این همان مسیری هست که در وزارت بهداشت پیگیری می‌کنیم. خوشبختانه تدوین سند ملی نخبگان نیز زمینه قانونی این امکان را فراهم کرده است فقط باید این سند را در وزارت بهداشت عملیاتی و اجرایی کنیم.

مدیرکل امور نخبگان و دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت بهداشت هدف از گردهمایی نخبگان و استعدادهای درخشان در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این گردهمایی یک سنتی است که چندین سال است که در وزارت بهداشت برگزار می‌شود. درواقع در این گردهمایی دغدغه‌ها، انتقادات و خواسته‌ های نخبگان و استعدادهای درخشان شنیده می‌شود و از طرف دیگر برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت بهداشت در زمینه استعدادهای درخشان به اطلاع آنان خواهد رسید.

دکتر یزدانی در پایان خاطرنشان کرد: در گردهمایی نخبگان و استعدادهای درخشان امروز حدود ۲۵۰ نخبه در قالب ۵۰ تیم از دانشگاه های علوم‌پزشکی سراسر کشور شرکت کرده‌اند و هیچ محدودیتی برای شرکت نخبگان در این مراسم به دانشگاه‌ها اعمال نشده است.