چهارمین دوره مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی و پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف در سه حوزه جنگل‌بانی، امداد و نجات و ارسال محموله امدادی برگزار می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دانشگاه صنعتی شریف به منظور توسعه فناوری‌های موجود در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین، شناخت استعدادها و همچنین هدف‌دهی و ارزشیابی ساختارهای موجود، مسابقات متفاوتی را با عنوان «مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین» بطور مستمر برگزار می‌کند. هدف از برگزاری این مسابقات که تاکنون سه دوره از آن توسط پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است، هدایت استعدادهای خلاق، گسترش و توسعه فرایند ارتباط با صنعت و پرورش استعدادهای دانشگاهی برای مواجهه با مسائل متنوع و کاربردی صنعت هوایی ایران و جهان است.

در این دوره از مسابقات که با همکاری ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و شرکت صنایع هوایی قدس برگزار خواهد شد، مأموریت پرنده بدون سرنشین که می‌تواند از نوع بال‌ثابت و یا روتورکرافت باشد، بر این اساس تدوین شده است که سامانه قادر باشد دو فرایند مجزا را در مدت زمان محدود در بهترین حالت ممکن انجام دهد. هر تیم باید در عملیات پرواز روی منطقه جنگلی (جنگل‌بانی)، با نصب حداقل یک دوربین عکس‌برداری و قابلیت نصب دوربین دوم فیلم‌برداری بتواند در محدوده ارتفاعی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰۰ پا از سطح زمین (AGL)، وسیله‌ای مکانیکی مانند کامیون را با رنگ‌هایی غیر استتاری (قرمز و سفید) در بین درختان شناسایی کرده و هم‌زمان موقعیت وسیله شناسایی‌شده را به یک پایگاه، در محدوده ۵ کیلومتری از خود مخابره کند. همچنین در عملیات تکمیلی (امداد) پس از تشخیص هدف (خودرو)، محموله مشخصی را بین وزن ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم (حاوی اقلامی مناسب برای کمک‌های اولیه) در شعاعی کمتر از ۵۰ متر از هدف شناسایی‌شده به صورت ایمن رها کند.

بر اساس این گزارش، ثبت‌نام چهارمین دوره این مسابقات از  29 خردادماه آغاز شده و تا ۱۹ تیرماه ادامه دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و یا شرکت در این مسابقه به نشانی اینترنتی www.iudc.ir مراجعه کنند.