یک نماینده مجلس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع اساتید دانشگاه گفت : دانشگاه های نسل سوم باید کارآفرین باشند.

رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: متاسفانه اقتصاد ما دانش بنیان نیست و فقط پنج درصد اقتصاد ما دانش بنیان است در حالی که پیش‌بینی می‌شد تا ا نتهای برنامه پنجم بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تحقق پیدا کند.

او ادامه داد:  اقتصاد دانش بنیان درون زا و برونگرا است یعنی علم و دانش را به فناوری تبدیل و فناوری را صادر می‌کنیم. این مسأله برای کشور ارز آوری بالایی دارد. به عنوان مثال در صادرات نفت یک بشکه نفت را به قیمت ۳۰ دلار می فروشیم اما یک گوشی تلفن همراه که قیمت تمام اجزایش ۹ دلار هم نمی‌شود، ۹۰۰ دلار فروخته می‌شود.

نماینده مردم کیانشهر تاکید کرد: اقتصاد دانش بنیان یعنی اینکه دانشجو از ابتدا به دنبال کارآفرینی برود و نه تنها سربار دولت نباشد بلکه برای چند نفر دیگر نیز اشتغال زایی کند. دانشگاه های نسل اول صرفا آموزشی بوده است، ‌دانشگاه های نسل دوم پژوهشی شدند و دانشگاه های نسل سوم به دنبال این هستند که کارآفرین باشند.

خضری با اشاره به برخی هویت ملی و ایرانی در بین دانشجویان و اساتید نیز گفت : اگر بحث کارآفرین و دانشگاه اتفاق بیفتد دید دانشجو به داخل کشور معطوف می‌شود یعنی بحث بومی سازی و هویت بخشی و هویت ایرانی و اسلامی که در برنامه چشم انداز بیست ساله ترسیم شده به منصه ظهور می‌رسد.