طرح پژوهشی خاکپوش رسی با استفاده از بنتونیت برای مهار ریزگردهای دشت سگزی اصفهان تاکنون در سطح ۳۵ هکتار از منطقه بعنوان کانون برداشت گرد و غبار در استان اصفهان عملیاتی شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، طرح استفاده از رس بنتونیتی به عنوان خاک­پوش برای مهار ریزگردهای دشت سگزی اصفهان که با حمایت ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مذکور در حال اجراست، مورد بازدید اعضای این ستاد قرار گرفت.

این طرح در سطح ۵۰ هکتار از اراضی منطقه دشت سگزی که به عنوان کانون برداشت گرد و غبار در استان اصفهان تلقی می‌شود، صورت می‌گیرد.

در حال حاضر ۳۵ هکتار آن اجرایی شده است و طبق مشاهدات صحرایی مکان‌های مالچ پاشی شده از مقاومت خوبی در مقابل فرسایش بادی برخوردارند و آزمون صورت گرفته با استفاده از تونل باد نیز بیانگر این موضوع بوده است.

به گفته دکتر جلالیان مجری طرح، از نقاط قوت این طرح می‌­توان به کارآیی مناسب برای کاهش فرسایش بادی، قیمت تمام شده مناسب، دوام زیاد رس بنتونیت و نبودخطرات زیست محیطی در کاربرد خاک­پوش  اشاره کرد.

نقاط ضعف طرح  استفاده از رس بنتونیتی به عنوان خاک­پوش برای مهار ریزگردهای دشت سگزی اصفهان نیز حساسیت به دست خوردگی خاک سطحی، نیاز به بارندگی یا آب­پاشی جهت تحکیم و تشکیل سله سطحی، کند بودن سرعت پاشش و نیازمند بودن به زمان زیاد است.