احمد معتمدی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه فعالیت های سیاسی در این دانشگاه چندین برابر شده است، گفت: خطوط قرمزی را برای فعالیت سیاسی دانشججویان تعیین کردیم.

احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع اساتید اشاره کرد و گفت: ایشان بارها به این موضوع که دانشگاه باید سیاسی باشد و دانشجو فعالیت سیاسی در محیط دانشگاه داشته باشد اشاره کرده اند و در جلسه شب گذشته نیز مجددا بر روی این موضوعات تاکید داشتند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فعالیتهای دانشگاه امیرکبیر در راستای تحقق منویات رهبری خاطرنشان کرد: ما در این دانشگاه خطوط قرمزی را برای فعالیت های سیاسی دانشجویان تعیین کردیم که این خطوط حساسیت های نظام است و دانشجویان نباید در فعالیت های فرهنگی و سیاسی خود از این خطوط عبور کنند.

معتمدی اضافه کرد: دانشجویان این دانشگاه می توانند بدون اینکه از این خطوط عبور کنند فعالیت های مختلف سیاسی داشته باشند و ما نقش هدایت کننده را ایفا می کنیم که مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند.

وی با اشاره به فعالیت هیات اجرایی در دانشگاه های کشور گفت: این هیات متشکل از رئیس دانشگاه، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و نماینده وزارت علوم است که تمامی برنامه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در این شورا مطرح و بررسی می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: ما نیز در دانشگاه هماهنگی خوبی با هیات اجرایی داریم و سعی می کنیم در تمامی موارد و تصمیمات در این هیات به اجماع نظر برسیم.

راه اندازی سه تشکل جدید در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معتمدی با بیان اینکه تشکل های دانشجویی در ۹۹ درصد موارد با مسئولین دانشگاه همکاری می کنند، گفت: باتوجه به اینکه دانشجویان فعال در تشکل های دانشجویی به برخی از تصمیمات مسئولین دانشگاه ایراد و اعتراض دارند اما ما شاهد همکاری دانشجویان با تصمیمات هیات اجرایی و مسئولین دانشگاه هستیم.

وی با بیان اینکه فعالیت های سیاسی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به گذشته چندین برابر شده است، گفت: اخیرا به سه تشکل جدید مجوز راه اندازی در دانشگاه داده شده است که این نوع فعالیت ها موجب تضارب افکار می شود و مقام معظم رهبری نیز در جلسه اخیر خود با اساتید دانشگاه ها بر روی این موضوع تاکید زیادی داشتند.

کاهش تنش ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معتمدی گفت: باتوجه به افزایش فعالیت های سیاسی دانشجویان تنش ها کاهش یافته و تنها یک مورد تنش در دانشگاه داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان این دانشگاه در جلسات مختلف شرکت می کنند و شاید درگیری های لفظی نیز میان آنها ایجاد شود اما هیچ مراسمی کنسل نشده و این امر به دلیل احترام گذاشتن دانشجویان به مصوبات شورای اجرایی است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: به طور مثال در مواردی در دانشگاه وجود داشت که ما از نصب آگهی یا انتشار مجله ای اطلاع نداشتیم و مطالب مطرح شده در آنها مورد نظر ما نیز نبوده است که دانشگاه به سرعت عکس العمل نشان داده و اقدام به جمع آوری آنها کرده با وجود اینکه دانشجویان معترض بودند.

معتمدی عنوان کرد: دانشجویان ما از هر دو طیف نشان داده اند که از ظرفیت بالایی برخوردارند.

وی اظهار داشت: به طور مثال دانشجویان بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان با حضور ساکس در دانشگاه اعتراض داشتند که این اعتراض خود را با گرفتن پلاکارد و دادن نامه به ساکس مطرح کردند. این اعتراضات به نحوی نبود که دانشجویان از مسائل کشور عبور کرده و به خطوط تعیین شده لطمه ای بزنند و این رفتار جای تقدیر دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ساکس براساس شخصیت حقوقی که مسئول توسعه پایدار سازمان ملل هستند توسط نمایندگی ایران وزارت امور خارجه در نیویورک دعوت شده بود و میزبان اصلی سازمان محیط زیست بود که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز صرفا درخصوص محیط زیست صحبت کرد.

فعالیت های سیاسی دانشگاه امیرکبیر در راستای حفظ سیاست های کلی نظام

وی گفت: مدلی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص فعالیت های سیاسی دانشجویان اجرا می شود به نحوی است که سیاست های کلی نظام را رعایت می کند و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در روندی که ما دنبال می کنیم به نحوی است که اگر فردی اشتباهی دچار شد با دید تربیتی با آن برخورد کنیم و برخورد حذفی با آن نداشته باشیم.

معتمدی تاکید کرد: اکثر دانشگاه های بزرگ کشور این روند را دنبال می کنند.