مهدی قهرمانی فر، دانشجوی سال آخر رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، موفق به طراحی سیستم همراه الکترودرناژور قفسه سینه شد.

قلب

مهدی قهرمانی فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کهگیلویه و بویراحمد، درباره این دستگاه گفت: سیستم همراه الکترودرناژور  قفسه سینه به منظور درناژ هوا و مایع تجمع یافته در فضای بین پلورای احشایی و جداری طراحی شده است.

وی افزود: این سیستم با توجه به حجم و جرم کم هم در وضعیت اورژانس و هم در مراکز درمانی می‌تواند برای درمان نوموتوراکس، هموتوراکس و هیدروتوراکس و برخی موارد دیگر استفاده شود.

این دانشجوی سال آخر رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: الکترودرناژور قفسه سینه دارای یک سیستم درناژ یک طرفه بوده که مواد (هوا و مایع) را از فضای مورد نظر، درناژ کرده و در کیسه مدرج جمع آوری می‌کند.

قهرمانی فر عنوان کرد: این سیستم قابلیت تنظیم قدرت درناژ را داشته و با توجه به ذخیره کردن هوا و مایع و مشخص کردن میزان آن علاوه بر جنبه درمانی، جنبه تشخیصی نیز دارد.این سیستم علاوه بر موارد بالا برای مواردی چون تامپوناد قلبی، تپ مایع آسیت و تپ مایع مفصلی نیز قابل استفاده است.

وی اضافه کرد: با توجه به یکطرفه بودن جریان در طول این سیستم، از ایجاد نوموتوراکس مجدد(در صورت خاموش شدن سیستم به هر دلیل) جلوگیری می شود. این سیستم دارای یک سیستم پیجر بی‌سیم پزشک در صورت خاموش شدن سیستم درناژور و یا نیاز بیمار است.