محققان با استفاده از تلسکوپ جمنای در شیلی طی یک رصد بی سابقه موفق به کشف گروهی از ستارگان جوان و در حال تشکیل شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از Astronomy and Astrophysics، این گروه از ستارگان که N159W نام دارند، ۱۵۸ هزار سال نوری از زمین فاصله داشته و در ابر ماژلانی بزرگ (LMC) – کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری- واقع شده است.

با وجود فاصله زیاد این ستارگان از کهکشان ما کیفیت بالای تصویر ارائه شده به محققان کمک می‌کند تا دیدگاه تازه ای در مورد چگونگی شکل گیری نسل قبلی ستارگان و تاثیر آنها بر تشکیل نسل جدیدی از ستارگان داشته باشند.

به دلیل میزان قابل توجهی از جزئیات، حساسیت و عمق در این تصویر، دانشمندان در حدود ۱۰۰ جرم آسمانی جوان (YSOs) در این منطقه را مشاهده کردند.

YSOs  اجسام بسیار قرمزی هستند که اغلب هنوز هم در یک پیله از موادی هستند که از آنها تشکیل شده‌اند.

آنچه که محققان این پژوهش شاهد آن بودند گروهی از YSOs تشکیل شده در لبه یک حباب حاوی گاز یونیزه بود که از نسل قدیمی تر ستارگان در حال گسترش هستند. ستاره شناسان می‌گویند که این مناطق با توجه به فراوانی گاز هیدروژن یونیزه شده به مناطق H II(اچ دو) معروف هستند.

مناطق اچ دو (H II region) ابرهایی بزرگ با چگالی کم و گازهای یونیزه شده هستند که زایش ستارگان در آن‌ها شکل می‌گیرد. ستاره‌های آبی با عمر کوتاه مدت (short-lived blue star) در این مناطق مقدار فراوانی نور ماورای بنفش ساطع کرده که گازهای اطراف خود را یونیزه می‌کنند.

این پژوهش در مجله  Astronomy and Astrophysics  به چاپ رسیده است.