به مناسبت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران، رییس شورای شهر تهران از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر به پاس تحقیقات شهید چمران در حوزه گداخت هسته‌ای بازدید کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا مهندس مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد.

مهندس چمران به همراه هیات همراه و ریاست دانشکده مهندسی انرِژی و فیزیک و محققان آزمایشگاه گداخت از بخش‌های مختلف این آزمایشگاه همچون آزمایشگاه نوترون فیزیک شهید دکتر مجید شهریاری و برخی از تجهیزات ساخته شده بازدید کردند.

بازدید از دستگاه توکامک البرز، توکامک تابان، دستگاه پلاسما مگنترون، دستگاه پلاسمای هلیکون و دستگاه پلاسمای کانونی از دیگر برنامه‌های این بازدید بوده است.

این بازدید به مناسبت شهادت دکتر مطصفی چمران بوده است. وی متولد سال ۱۳۱۱ و اولین ایرانی دانش آموخته در رشته پلاسما و گداخت هسته‌ای است.

شهید چمران مدرک دکتری خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه برکلی دریافت کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، گداخت هسته‌ای یا همجوشی هسته‌ای یا فیوژن فرایندی عکس عمل شکافت هسته‌ای است. در فرایند همجوشی هسته‌ای هسته‌های سبک مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر و مقداری انرژی تولید می‌شود.

برای این که همجوشی امکان‌پذیر باشد، هسته‌هایی که در واکنش وارد می‌شوند باید دارای انرژی جنبشی کافی باشند تا بر میدان الکترواستاتیکی پیرامون خود فائق آیند. از این رو دماهای وابسته به واکنش‌های همجوشی فوق‌العاده بالا است.

توکامک (Tokamak) نام نوعی دستگاه است که کار آن محصور سازی پلاسما است و برای ایجاد تعادل پایدار پلاسما بر مبنای محصورسازی مغناطیسی طراحی شده است.

این سیستم‌ها حاوی پلاسمای دوتریوم-تریتیوم هستند که توسط دو سری میدان مغناطیسی نگهداری می‌شوند و شکلی مانند چنبره تشکیل می‌دهند.

توکامک در دهه ۱۹۵۰ توسط فیزیکدانان شوروی ایگور یوگنیویچ تام و آندره ساخاروف، با الهام از ایده اولیه از لو آرتسیموویچ اختراع شد. کاربرد توکامک‌ها در نهایت برای دستیابی به تولید انرژی هسته‌ای از طریق روش گداخت هسته‌ای است.